středa 20. července 2016

Moje Nila šaty


Všechno se stalo v jednu chvíli.

K naši chystané knížce To je moje padl plán objednat si papírové pásky u českého výrobce. V téže okamžik se mi ozvala nadšená novinářka, že by se mnou o památníčku chtěla udělat krásný rozhovor a moje nejhodnější maminka mi při návštěvě Prahy přivezla k půjčení její vánoční náušnice, ať je premiérově ponosím na našem knižním křtu.

Byla jsem zoufalá, všecko tak pěkné, akorát ta knížka chyběla.

Navíc z jarní Nila párty jsem odcházela s papírovou taškou v ruce. V ní si nesla nejjednodušší šaty na světě. Měla jsem na ně chuť už doma u monitoru, chystala jsem se vyzkoušet si a vybrat šedé.  Ale na místě byla to překvapivě fuška: rozhodnout se které. Jestli hravé růžové. Nebo křehké fialové. Chladné modré. Éterické béžové. Nebo radši hřejivá hořčice. Holky mě nakonec ukecaly na smaragdové. A ty popelavé si odnesla Lenka, k ní šly fantasticky! Já se v kabince taky nakroucela hezky, ale už ve dveřích ven na Řipskou ulici jsem znejistila. Kam v té kráse budu chodit? Není to moc? Unosím je vůbec? Bude se letos aspoň někdo (znovu) vdávat?

"Si je vezmeš na křest", pomohly mi kámošky a dál se o tom se mnou nehodlaly bavit, zatímco jsme divoce a společně usedaly na večerní sklenku ve vinohradském bistru. A v tu chvíli bylo rozhodnuto. Musela jsem svůj projekt dotlačit do konce, hodně kvalitně a s velkou grácii. Když už jsem na to měla tak úžasné šaty.


A když nám věci stále nevycházely, výroba a tisk washi pásek byl v nedohlednu a termín vydání dětské knížečky se odsouval stále dál a dál, snažila jsem se nepropadat panice a sama se cukavě uklidňovala, že na podzimní slávu si pod ně třeba můžu vzít kamaše.


Když už ale byl Rubikon překročen - asijský trh poptán a japonská firma roztočila rotačky, zatímco knížka samotná se tiskla na pražském Smíchově, zamluvily jsme si prostor a datum na její veřejnou oslavu. A v tu chvíli jsem vůbec netušila, že spolu s jemnou zelenkavou viskózou jsem si z Nily odnesla i opravdu mimořádný servis. Pár týdnů před křtem mi totiž volala majitelka slow fashion obchodu Eva, jestli už jsem ty šatky měla na sobě. "Blázníš!", říkala jsem a snažila se ji vysvětlit, že ony jsou něco jako svatební šaty, jak si je jednou zkusím, tak už se nikdy nevdám/knížku nevydám. Evka je ale naštěstí ale na rozdíl ode mě zkušenější dáma(!) a hned mi vysvětlila, že pro tak významnou chvíli musím mít na sobě něco, v čem se cítím skvěle. Co vím, jak funguje. Jestli mi vůbec dobře sednou. Zda se krčí. Nebo někdo netáhnou.A byla to právě Bratislava, kde jsem na její doporučení na sebe oversize tuniku prvně vzala. Abych si oblíbila její koketní rozparek nalevo. Slušivě splývavý vršek. Lichotící rukáv. A hlavně tu slavnostní barevnost, kterou jen málo kdo jen tak přejde mlčením. Jo, byla to moje dobrá volba a nebudete to dlouho trvat a ukážu vám, jak i jinak se tyhle šaty dají nosit ...

14 komentářů:

 1. Když jsem viděla fotky ze křtu, tak mne absolutně uchvátily!! Jsou nádherné! Ta barva! Ten střih!!! A ty jsi kočka!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, dyť já si je můžu vzít i k moři,
   díky za nápad!!!

   Vymazat
 2. Rosi, fascinuje mě, jak jsi to vzala z gruntu! A sluší ti moc.

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. Vidííííííííííííííííííííííš, já úplně zapomněla, že ke každým šatům jsou pásky dva a já mám ještě šedivku!!!

   Vymazat
 4. Jsi neskutečná se vším všudy ....sekne ti to

  OdpovědětVymazat
 5. Šaty jsou nádherné! Lákají mě ty růžové, nejsem ale tak odvážná a bojím se, že bych je neunosila, jsem na mateřské:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase mít doma jedny extra krásné šaty, to by se mělo!

   Vymazat
 6. Uzasna farba! Tak sa mi paci, ze som si z takejto farby satenu sila saty pred cca 3ma rokmi a mala som ich az raz! :((( nemam ich kam nosit:(
  Seknu ti moooc!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co napsat knížku??? Půjdeme na půl ... !?! ... :o)

   Vymazat