pondělí 21. října 2024

Jak pokřtít nový dům


Přijměte nabídku letitých přátel a skvělého týmu a nafoťte v domě nádhernou vánoční kampaň.

To byl teda den! Naši páni dělníci si den předem pořádně mákli, a dokonce zaseli i novou trávu. "Myslíš, že do rána vyroste?", dobíral se mě muž. A pak přišli skutečné modelky, fotografové, osvětlovači, produkce, supervize i hojný catering.

Barák plný lidí celý den a končili jsme za tmy ve vaně aneb hledejte Mitnik v reklamě.


neděle 20. října 2024

Sochařský workshop s Lucií Rónovou


Hodně dětí a hodně lepidla na tapety.

Pro vlastní papírová zvířátka jsme kašírovali vlastní krajinu a Karel Zeman by myslím koukal. Za necelé dvě hodiny děcka stvořila svět, ve kterém by se z fleku mohla natáčet Cesta do pravěku 2.
...
Být u toho je pro mě práce za odměnu.
A co vy - přijdete k nám do Vindyšovy továrny na vánoční dílnu?



pátek 11. října 2024

Jak přežít design


Když jsme si lustr Ingo Maurer Zettle´z 5 před osmi lety koupili a nechali zavěsit ze šestimetrového stropu, řešili jsme akorát, jak v něm budeme vyměňovat žárovku. Čištění nás nenapadlo - ani to, jaká to bude štrapace.

Naše firma ale umí nemožné na počkání, zázraky do dvou dnů,
a tak nám teď lustr sundala, já všech těch čtyřicet milostných básní světa umyla od prachu, znovu lustr nadesignovala a on svítí.




...
ROK 2016 - pamatujete na Andrejku a mého muže s krátkými vlasy?
neděle 6. října 2024
pátek 4. října 2024

Jak přežít rekonstrukci


Firma se nás ptala, a pak se ještě opakovaně ujišťovala, zda budeme během rekonstrukce v domě bydlet. My třikrát řekli ano. A pokud byste chtěli jít stejnou cestou, máme pro vás pár rad!

1. Po dobu rekonstrukce do práce nikdy neodcházejte na knap nebo nedej bože pozdě. Skoro vždy vás na odchodu zastaví vedoucí prací s nějakým dotazem či možnostmi a bude po vás chtít rozhodnutí. Mě první otázky a volby těšily, vybírala jsem druhy, typy, odstíny. Ukazovala jsem odkud kam.

Párkrát mi taky volali i do práce, to když se nejdřív nedovolali mužovi, jaký odvodňovací žlab do chodníku, jakou mřížku na podlahový konvektor nebo kolik kubíků má mít retenční nádrž na dešťovou vodu a já otázku zpravidla nepochopila jako vy teď a rozhodnutí prostě střelila od boku.

2. Po dobu rekonstrukce nechoďte z práce domů unavení, vyčerpaní, naštvaní; ve stavu, kdy se chcete jako želé jen sesunout na gauč a (ne)být. Doma vás buď v každém pokoji bude čekat někdo, kdo tam ještě pracuje nebo vedoucí stavby bude chtít pochválit, co se jim ten den povedlo. A nebo na vás bude čekat opět se vzorníkem omítek, marmolitu a kačírku, ze kterých si máte zase vybrat.

Ideální je tedy během rekonstrukce nechodit do práce vůbec.

3. Dále doporučuji se předem vyhádat s partnerem do foroty. S předstihem si na půl roky dopředu vyřešte všechna vaše pnutí ohledně lásky, výchovy společných potomků či finanční gramotnosti. Během rekonstrukce totiž není čas se ani pohádat. Přijdete z práce a na střídačku aspoň trošku uklízíte po dělnících či aspoň trošku vracíte posunutý nábytek zpátky na místo. U nás nejvíc migroval šatní štendr z haly. Kvůli vnějším žaluziím se tam sekala elektřina, a tak jej firma postavila mezi kuchyň a gauč. Tak ale vadil dělníkům z koupelny, ti jej přesunuli před okno. To my pak ale neviděli na mistrovství světa v ledním hokeji v televizi. Když se ale od telky odsunul dál, nemohla si dcera odsunout židli od jídelního stolu. No, a tak vy tak oba šibujete nábytek po domě a šůrujete po zednících, že ve finále maximálně společně padnete do postele, ruku v ruce - obě vlhké ... od hadru.

4. Také doporučuji poprosit učitelé vašich dětí, aby vám během rekonstrukce neposílali maily se školními exkurzemi, výstavami, divadélky, koncerty. Zítra doneste sto, dvě stě, milion. Sraz je v sedm, v sedm deset, dvacet, sto. Zápasy se o víkendu hrají v Písku, Plzni, Pelhřimově. Přineste sběr, nenoste sladké a abecedu se naučte po Ň. Ani ň! Vy totiž potřebujete vybrat kombinovaný radiátor do koupelny, protože ten vámi vybraný není kombinovaný, jiné sokly, protože vaše cementové už se nevyrábí a novou branku, protože ta stávající upadla.

5. Poproste vesmír, aby během vaší rekonstrukce nikdo z vašich blízkých neodcházel navždy, nebyl nemocný, nešťastný.

6. Mně na největší zoufalství během rekonstrukce pomáhal pohyb a hudba. Běhala jsem okolo Berounky a umyla za odpoledne všechna okna v baráku. Z toho jste pak docela dost zdrchaní, a tak nám můj nejlepší muž začal pravidelně kupovat vstupenky na koncerty a já se poslední půlrok mohla zcela společensky únosně vyplakat z podstaty na Rudy Linkovi, Lence Nové, Peteru Lipovi, Ondřeji Rumlovi i Brzobohatém. Katarze přes muziku je skvělá, skvělá, skvělá.

7. A poslední, proti čemu se při rekonstrukci ozbrojte, jsou dotazy všech, jestli už to máte hotovo. Protože pokud jste začali s přestavbou na Velký pátek, první otázky přijdou už tak okolo Letnic. A pokud se mě chcete zeptat, jestli tohle všechno píšu, když už to máme hotové, tak se neptejte a počkejte si zase do pátku na další díl.


úterý 1. října 2024

Zažít sochu s Jaroslavem Rónou

Tentokrát bych vás ráda pozvala na výtvarnou dílnu se sochaři Lucií a Jaroslavem Rónovými.

Lucie vystudovala Akademii výtvarných umění a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér architektury u profesora J. Smetany. Věnuje se malbě, sochám, designu a realizacím ve veřejném prostoru.

 

Jaroslav je sochař a malíř, je autorem pomníku Franze Kafky v Praze, sochy markraběte Jošta v Brně, sošky Anděla, ceny Akademie populární hudby či scénických návrhů pro film Amerika.

...


Na tvůrčím setkání se děti seznámí s technikou kašírování a papier mâché.

Společně vytvoříme krajinu pro zvířátka. Každý si své zvířátko – z časových důvodů již předpřipravené – dotvoří a nakonec odnese domů. Společná krajina však zůstane v nás!

 

Co je kašírování? Kašírování je technologie, kterou se nanáší horní vrstva z jiného materiálu na podkladový materiál, a to buď suchým kašírováním, kašírováním pomocí vosků a nebo kašírováním za tepla s cílem zlepšit nebo vhodně změnit základní vlastnosti nosiče. My budeme kašírovat pomocí lepidla na tapety a tradičního Herkulesu.

 

Co je papier mâché? Papírmaš neboli papírová masa je směs drceného papíru, vody a lepidla, která se po vytvarování lije do forem a suší se. Tradiční metoda papírmaše spočívá pak spočívá v použití vody a mouky či jiné škroboviny, z nichž vznikne krémovitá kaše, která se smíchá s rozvařeným a rozmačkaným papírem. U nás přijde na řadu kartón či obaly od vajíček.

 

Vhodné pro děti od 6 let.

Neděle 20. října 2024 od 10 hodin ve Vindyšově továrně, Praha - Radotín.

Vstupenky jsou již v prodeji.

Na viděnou!





pátek 27. září 2024

Jak přežít schody


Původně to byl vchod do bytu v druhém patře.

My jsme teď dveře zazdili a je z nich příruční knihovna cestou na kutě.
...
S dubovými poličkami a Zehnder Charleston Bar,
tak se jmenuje náš nový retro radiátor.


pátek 20. září 2024

Jak přežít růžovou koupelnu


Když jsme dům před osmi lety koupili, byli to dvě bytové jednotky, tedy dvě kuchyně, dvě koupelny a taky dva plynové kotle. Dispozici v patře jsme upravili, pokoje proměnili na ložnice - a spokojeně se přestěhovali. Po čase se však dva plynové okruhy ukázaly jako nešikovné. Jsou to totiž dvě přípojky, dvoje fixní poplatky, dvojí servis zánovních kotlů - zkrátka, přáli jsme si mít v domě jeden kotel, nový a perfektní.

Majitel první stavební firmy, se kterou jsme rekonstrukci rok připravovali, se vždy, když přišla řeč na propojení otopných soustav v domě, tvářil jako že ho bolí zuby. Vyžádal si naše faktury za plyn za poslední tři roky, aby vypočítal velikost a kapacitu nového kotle. A opakovaně nás upozorňoval na to, že nový kotel bude muset být obrovský, včetně ještě větší akumulační nádrže. Že to s pánem nakonec neklaplo, už víte.

U druhé stavební firmy to vzalo ještě rychlejší konec, právě po návštěvě topenáře. Ten řekl, že zrušení kotle v horní koupelně a probourání stoupaček do spodní koupelny je příliš komplikované, náročné, složité, vlastně nejde a sbohem.

Naše stavební firma to ale dokázala. Byly to manévry - na scéně topenář, instalatéři, zedníci, jejich styčný důstojník, náš stavbyvedoucí, David a já. Ve spodní koupelně se musela dočasně vysadit posuvná stěna se zrcadlem a dozdít kus zdi. Jeden pátek jsme však s mužem ráno odešli, a když jsme se odpoledne vrátili, styčný důstojník A. hrdě hlásil, že je hotovo. Že máme nový kotel i retenční nádrž a barák cvičně vytopený na přehnaných dvacet dva stupňů.

Malý krok pro lidstvo, ale životní úspěch pro nás. V prvním patře vznikl čistý a velkorysý prostor novou koupelnu, dole se jen posunuly lišty, ve kterých se šoupe zrcadlo a koupelka je zase krásná jako z časopisu. A jak to teď vypadá nahoře?

Původně tam byla samostatná toaleta, koupelna s umyvadlem a vanou a ještě chodbička mezi nimi. Dnes je to vše jeden prostor, a když si v září přišli synovi spolužáci po škole poprvé k nám pohrát, slyšela jsem shora: "Ty vogo, to není koupelna, to jsou úplný lázně!"

Autorkou návrhu je one and only Andrejka Čučka, která mně dopřála vanu pro dva a mužovi velkokapacitní sprchový kout, ze kterého odmítal ustoupit o každý jeden centimetr, takže se kvůli němu nakonec ještě dozdíval komín a walk-in sprchový zástěna je geniálně posuvná.

Vizuál koupelny jsme s Andy měly vymyšlený celých osm let, Mitnik marocká dlažba na podlaze, pudrově růžový obklad deset na deset centimetrů na stěnách. Zlatá světla, černé doplňky.

Vybourání původní koupelny v patře bylo šílené, prach a cihly všude, přestože dělníci po sobě denně vytřeli a běsný David ještě jednou po nich. V koupelně se posouvalo okno, měnily rozvody. S Andrejkou jsme si v noci volaly přes Whatsapp, jak moc se má zítra dozdít geberit. Ona dokojila, já vytáhla krejčovský metr a ona se chytala za hlavu, proč proboha nemám přesný kovový svinovací metr jako všichni na světě. Prostě legrace.

Bydlet v domě, kde se staví nová koupelna, je super. Pan obkladač mi představil asi devět možností spárořezu a mohla jsem si na místě vybrat. Prstem jsem si ukázala, kde chci výklenky na šampony i sprchové hadice, světla v podhledu či LED pásek tamtéž. Všechno živě, teď a tady, protože většinou pracuji o patro níž.

Děti naší růžové koupelně říkají Barbie, voní v ní dubový nábytek a my už čekáme jen na dveře. Těmi se uzavře jedna naše velká kapitola, kdy stálo za to slyšet opakovaně: to nepůjde, to nejde, to nebude stačit, to se vám tady nevejde ... Až jsme potkali partu mužů, které ta výzva až klukovsky bavila, a když se nový kotel poprvé rozsvítil, slyšela jsem, jak si všichni v koupelně, ty vole, zatleskali.