pátek 12. července 2024

Tipy na knížky na dovolenou


Dobrá knížka dělá dobrou dovolenou! 

1. Markéta Lukášková - Odvaha
Přečetla jsem ji teď na Valašsku a moc mě bavila. Jedna hrdinka a pak dva možné scénáře, co se stane, když řekne ano a kdy řekne ne. Židovská slečna v padesátých letech Československa, kdy se ukazuje, že hnusná doba pro ni neskončila ani návratem z Ravensbrücku. Kniha o osobní statečnosti, o společnosti, o hodnotách; o nás.

2. Petr Šesták - Vyhoření
S panem Šestákem jsem měla možnost se setkat na knižním klubu a od té doby mám pro něj slabost. Určitě koukněte i na jeho nejnovější rozhovor na DVTV - věřím, že pak nebudete moc jeho čerstvé knize Vyhoření odolat. O tom, jak hlavní hrdina kurýr na kole vozí jídla po Letné. O tom, proč nejezdí autem a co si myslí o řidičích. Co si myslí o současných aplikacích, o současné ekonomice a co si myslí o nás všech. Přečtěte si ostrý pamflet až do konce a dejte mi vědět, jestli je to podle vás dystopie nebo klasický román.

3. Klára Vlasáková - Těla
Pozor, hlavní hrdinka, ovdovělá šedesátnice, je šíleně vztahovačná a nejistá. Komu to ale nevadí nebo kdo máte někoho podobného v životě, knížku si užijete. Ač je v ústředí příběhu zralá žena, stránkami prosakuje i silný příběh její vdávající se dcery s tolika citlivými detaily, že si myslím, že ve finále budete fandit oběma soupeřkám stejně.

4. Zuzana Dostálová - Karneval zvířat
Výjimečně vtipný román o českém symfonickém orchestru na cestách jsem četla loni ve Francii. Je o životě v autobuse, na hotelových pokojích a benzínkách. O (ne)naplněné lásce a (ne)vydělaných penězích. Je to skutečně povedená, autentická a komická knížka o cestě (životem). A i po roce doma s mužem používáme hlášky z ní!

5. Lucie Lomová - Každý den je nový
Toto je komiks jako dělaný na deku na pláž. Výtvarnice a ilustrátorka si rok kreslila deník, legrační, upřímný a otevřený; sebeironický a empatický. O sobě, trochu o svých dětech, trochu o svých mužích. I o Anči a Pepíkovi, o myších, které devět let kreslila pro dětský časopis Čtyřlístek. Ty v knížce potkáte v baru a já se při čtení smála nahlas na celý biotop Radotín; bylo to tak fajn čtení!

6. Petra Dvořáková - Chirurg
O dost vážnější je pak příběh lékaře v mých letech, kterému to v práci jde, doma vůbec, kdysi dost pil a má profesní škraloup. Vy ale nevíte, jak to přesně bylo, přesto absolutně žijete s ním - minutu po minutě, směnu za směnou, fernet za fernetem. Napínavé a hodnověrné. Bolestné i nevěrné. Navíc perfektně popsané lékařské prostředí. Tohle si určitě i přečtěte.

7. Alena Mornštajnová - Hana
I když jsem se po posledním románu spisovatelky Mornštajnové s ní nějak vnitřně rozešla, na její román Hana nedám dopustit. Četla jsem jej před mnoha lety v písku na Sardinií a dodnes mám pocit, že si z něj pamatuji snad každé slovo. Podle skutečných událostí hlavní hrdinečka devítiletá Mira jde i přes zákaz rodičů v lednu k řece, spadne do vody, onemocní a za trest na oslavě nedostane věneček, který všichni ostatní v rodině sní, a který způsobí obrovskou tragédii. Zbytek života pak dívka stráví jen se svou zcela trudomyslnou tetou Hanou, která přežila koncentrační tábor - a s ní člověk přežije už všechno.

8. Dora Kaprálová - Utrpení a jiné žánry
I s Dorou Kaprálovou jsem se potkala už na knižním klubu a tam se jí ptala, proč nepíše romány. Zatím nepíše. A tak jsem vděčná za každou její povídkovou sbírku. Dora píše autobiograficky, tedy já si to myslím. Píše velice vtipně a trochu mysteriózně. A mimochodem, dětský horor Pan Nikdo a bílá tma si letos o prázdninách dejte pod peřinou i se svými dětmi! Slibuji, že se budete se parádně bát!

9. Anna Fodorová - První terapie
A na závěr vám dám trochu detektivku, trochu psychologický román, který napsala dcera Lenky Reinerové Anna Fodorová. O začínající psychoterapeutce v Londýně, která má dospívajícího syna a přítele, kterým si není až tak jistá. A především má první klientku v životě, paní Alenu, českou emigrantku, která si chorobně myslí, že ji někdo sleduje. Ale znáte to - to že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou.

To je moje prázdninové desatero a co tip od vás - doporučíte mi čtení na Korsiku?
Děkuji vám předem! 
pondělí 8. července 2024

Jak jsem moderovala finsky


Když jsem dostala nabídku vést průvodní slovo k otevření další pobočky Skibi Kids, hned jsem dostala i nápad.

Byla to moje další krásná pracovní příležitost, představit pozvaným hostům cestu pobočky Skibi na skvělou adresu Revoluční 2 a také jim povědět o výjimečném pražském domě na rohu náměstí Republiky. Stavba z konce devatenáctého století se až neuvěřitelně, opakovaně a stále pojí s dětskou módou. Od prvorepublikové konfekce, přes socialistickou výrobu Drutěvy až po globální značku Benetton.

A ta moje myšlenka? Říct k tomu i pár slov finsky. Nejúspěšnější skandinávská značka dětského sportovního oblékání Reima totiž vyslala svůj vrcholový management, aby byl u toho, když Skibi otevře svou největší a nejkrásnější prodejnu.

S google překladačem jsme dali dohromady tři věty, o tom jak je u nás vítám ve velmi nefinském počasí a přeji jim, ať si užijí barevný svět Skibi, který je pro všechny - pro malé i velké, zblízka i zdaleka. Svoje věty jsem asi stokrát poslechla z googlu i nahlas, do kartiček s projevem si udělala značky přízvuku a na začátek proslovu dala odpočítávání od tří. Finsky počítat totiž umím už od gymplu, kdy jsem v Helsinkách byla na studentské výměně.

Reima CEO Heikki Lempinen zpočátku mé řeči celkem souhlasně kýval hlavou, pak se ale myslím v mém projevu ztratil a ani já nemůžu tvrdit opak. Ve finále jsem však z patra děkovala přítomným dámám a pánům za pozornost a přála jim dobrý večer, a to jsme se zase všichni zpátky chytli, protože tyhle fráze naštěstí taky umím zpaměti už dobrých dvacet let.

A jak bych chtěla moderovat příště?
Se vší úctou a láskou k evropskému severu, prosím,
aby to bylo zas česky - upřímně jsem z té ugrofinštiny byla zpocená durch. 

Hezké odpoledne, dobrý den.

V modré košili napravo je Heikki Lempinen.A v modrém sáčku uprostřed nejmilejší Martha Issová, která přestřihla slavnostní pásku.

neděle 7. července 2024

Buď do kopce nebo pršelo


Nakonec jsme ale první prázdninový týden na Valašsku měli všecko.

Slunko vylezlo, snídali jsme frgály a koupali se v jezeře od rána až do večera. Klidně bych tam za rok s celou rodinou jela zas - tyhle kopce nad Bečvami jsou mi tak milé!

...
A Mitnik valašské desatero

1. Kam v největších horkách - zchladit se ve valašském Balatonu v Novém Hrozenkově.
2. Kam na pohodový výšlap - na Soláň.
3. Kam na parádní vyhlídku - na rozhlednu Sůkenická.
4. Kam z rozhledny Sůkenická na oběd - do horského hotelu Sůkenická; nevaří tam nejlíp na světě,
ale jejich výhledu na Lysou horu se jen tak něco nevyrovná.
5. Kam do muzea - do Nového Hrozenkova, kde čekejte ten nejlaskavější přístup a každý čtvrtek od 9:30 se
naučíte dělat sýr.
8. Co si odvést domů - anděla z heboučké ovčí vlny z galerie Zvonice na Soláni.
9. A co si na Valašsko nikdy nezapomenout -
karty, když je ošklivé počasí; UNO, Ligretto, Sardinky do Djeca a žolíky.

Nebo zapomněla jsem za desáté na něco?

Dokonalé muzeum v Novém Hrozenkově.

V den, kdy nám na chalupě nešla elektřina, ranní kafe nemohlo chutnat lépe.


Z rodinných oslav.


A z valašského Balatonu.
Jsou prostě místa, kde je vám  s k v ě l e .


čtvrtek 27. června 2024

Ahoj, Brumlo!

Moje spolupráce s dětským on-line second-handem Brumla končí. Nedokázala jsem obhájit svůj přínos ně, a tak se naše cesty po šesti letech rozešly.

Byla to pro mě výjimečná spolupráce – mít možnost prezentovat kousky z druhé ruky; dětskou módu, kterou už někdo nosil, a vaše děti zase chvilku budou, to byla paráda!


V Brumlovi jsem nakupovala už dříve, proto když mě oslovili, byla jsem jako jejich velká věrná zákaznice jejich nabídkou příjemně potěšena.

 

V jejich on-line second-handu jsem našla nádherné kousky, šatičky a šatičky a šatičky pro dceru, které mám schované dodnes. Klučičí saka a košile na všechny svatby v rodině. Olympijská trička s kruhy na náš tradiční prázdninový tábor na téma olympijské hry. I chlupaté vestičky na ten loňský s Vikingy.

 

A taky bambilion triček a mikin pro všechny naše tři děti. Teplé svetry i plážové plavky. Bylo toho moc, ale rozhodně méně, než bylo dotazů, odkud naše děcka mají ta trika, mikiny, svetry či plavky. Často a opakovaně mi někdo nevěřil, že jsou to kousky z Brumly. Takové krásné? Ve výborném stavu? A za hubičku?


Nakupování módy z druhé ruky je moc fajn. A pro děti, které rostou jako z vody, je snad nejlepší. Za menší peníz veliká garderoba. Peněženka spokojená, planeta spokojená, matka na fotkách nejspokojenější. Pro Brumlu jsme šest let s dětmi fotili, to byl obsah naší spolupráce.


A já už se teď nemůžu dočkat, jaký další second-hand či jiný udržitelný podnikatelský koncept mě v budoucnu osloví, s kým budu spolupracovat příště.

 

Brumlovi držím moc palce a přeji hodně štěstí s novými záměry.

Ať se jim dobře daří!

...

A co Vy – vybrali jste si díky mně někdy něco na Brumlovi?

neděle 16. června 2024

Sportovní hala Královka


Hala na Letné s kapacitou dva tisíce míst.
...
Tolik nás tam rodičů dneska nebylo, přesto to byl nádherný finálový zážitek - s tím nejlepším možným koncem.

Celý tatínek.
pondělí 10. června 2024

Lažo plážo plážovky


Ať už letošní prázdniny plánujete strávit v šortkách, maxi šatech nebo třeba v pyžamu,


Může to být romantická s magnóliemi, pruhovaná jako lehátko
nebo s jemným proužkem.
...
Mě baví všechny,
ale ta něžná šedivka snad úplně nejvíc.
Co Vás?


Poetické květy s růžovým akcentem.

Vtipné chic proužky v praktickém odstínu tmavého tyrkysu.

Harmonický zelený pruh.

A to je ta, o kterém jsem mluvila.


Dokonalá šedá záležitost nejen k vodě.
středa 29. května 2024

Afrika i Arabica


Ať už je o prázdninách čeká cesta do divočiny nebo kafe na chalupě.

Pro vaše učitelé, lektory, trenéry i asistenty - našila jsem nové penály. Se vzory, ke kterým můžete přidat příběh nebo balení kávy, to už nechám na Vás!

V zemitých i kontrastních tónech.
Seriózní i na pohled radostná.
Praktická pouzdra.
...

Nesvázaná divočina na úhledném penálu.

Balení kávy vždy a všude s sebou!A v řadě za sebou - tři tukani jdou!