čtvrtek 28. ledna 2021

Kolečka Pikle


Testujeme kolečka od Pikle a já už jsem myšlenkami v létě na táboře. Vymyslela jsem nám letošní téma a už se nemůžu dočkat, až si jej s holkami budeme příštích šest měsíců cizelovat a vymazlovat.

Teď už jen najít parádní chalupu pro náš opuštěný ostrov.
A šila i Týnka, která hlavně trpělivě navlékala a navlékala chlapečkům nitě.


pondělí 25. ledna 2021

Lednová Piňata


Knihkupectví jsou zavřená, ale knižní klub PIŇATA přináší kvalitní literaturu pro děti stále. Pro ty, které už ve čtení zalíbení našly - i pro ty, kteří ho teprve objevují.

A nám právě přišel první letošní balíček.
 

neděle 24. ledna 2021

Anna Fodorová: Lenka


Lenka je román o silném poutu silné matky se silnou dcerou. Autorka Anna Fodorová se v něm nechala inspirovat svým vztahem k mamince Lence Reinerové, ale pro mě jako pro čtenáře byla linie mezi skutečností a autorskou licencí zcela nerozeznatelná.

Před patnácti lety se knížky poslední německy píšící pražské spisovatelky Lenky Reinerové četla opravdu hodně a ji jsem milovala. Román Lenka je výrazně jiný. Civilní, plný lásky i pochybnosti. A přestože už od počátku knihy tušíte, že se hlavní hrdinka nachází na sklonku svého života, celý děj nespěje k bolestnému úmrtí, nýbrž ke spisovatelčinu projevu v Bundestagu, na který se tato zkušená dáma pečlivě připravuje. A svou řeč si píše i na lůžku v londýnské nemocnici, na kterém se ocitne po nešťastném pádu přes koberec při návštěvě své jediné dcery, která od roku 68 žije právě v britské metropoli.

A znovu říkám, jako čtenáři se mi těžko rozlišovalo, co si Fodorová k ději přidala, protože vše výše zmíněné se skutečně stalo. O to rychleji a intenzivněji jsem se nechala ponořit dovnitř jejich rodiny a žila tam s nimi. S přesnou, úspěšnou a sebejistou matkou se stále pevným tahem na branku i s váhavou, avšak citlivou a věčně se tázající dcerou. Měla jsem je ráda obě. Trefnou matku i potrefenou dceru, i když tu možná maličko víc. Právě na dceři jsem obdivovala její neustálou otevřenost novému, její ptaní se a zpochybňování. Postava dcery si je v románu dost nejistá sama sebou, stejně jako byla hlavní hrdinka v knižní prvotině Fodorové První terapie. V knize Lenka však obě hlavní ženské hrdinky i další role vystupuji autenticky, vtipně a vždy vypointovaně.

Moc jsem si užívala silné popisy hutné kosmopolitní atmosféry v současných londýnských špitálech. Tavící se kotel národností, etnik a ras. To se Fodorové podařilo vylíčit výjimečně. Stejně jako pro mě už navždy zůstane nezapomenutelná scéna s vrácenou knihou dceři, protože matka už na nemocničním stolku nemá tolik místa. I když tu brožuru napsala právě její dcera. A dost věrohodně na mě působilo i prostředí Ústřední vojenské nemocnice v Praze a všech jejich zaměstnanců, kam byla hrdinka Lenka později převezena.

Čtěte Lenku! Kdo milujete knížky, které mají začátek a konec. Kdo milujete pražské reálie. 
Kdo milujete své matky a své dcery. A kdo se nebojíte číst (a přemýšlet) o traumatech a rodinných tajemstvích.
...

sobota 23. ledna 2021

Návod Jak produkovat zboží

Oslovila mě Lenka, moje čtenářka, jestli někde nemám návod, jak se produkuje zboží. Že by měla chuť něco nového přivést na svět a kde začít. Máte-li stejné choutky, čtěte dál.

Řekněme, že byste chtěli vyrábět lyže. Při novém nápadu se vždy nejdřív ptám, jak technologicky náročné je to vyrobit. V případě lyží je to samozřejmě extrémně náročné, ale to pro účely našeho příkladu pomiňme a pojďme dál. Druhou mou otázkou otázkou je, jestli se to vyrábí v Česku, což je pro naši kolekci To je moje naprosto rozhodující. Dále zkoumám situaci na našem trhu - kdo stejný produkt také vyrábí nebo dováží a kolik stojí. A opravdu si pečlivě kladu otázku, jestli obstojím v konkurenci. Je můj produkt tolik jedinečný? Budou chtít lidé kupovat právě ten můj? Je to zboží sezonní? Kazící se? Přestane platit?

A jaké obtíže jsou spojené s jeho prodejem? Je to zboží křehké a může se při doručování poškodit? Budou jej zákaznici chtít vyzkoušet nebo vracet, když si vyberou nesprávnou velikost? A nemůžou být jeho komponenty kazové?

Poté si stanovím strop pro výrobní cenu jednoho kusu, respektive kolik chci do uvedeného produktu investovat celkem.

Následuje hledání firmy či továrny, která mi zboží vyrobí. Chcete-li vydat knihu, není problém si z poličky vyskládat hromádku a prolistovat si, kde tisknou jiní a poptat svůj produkt u daných tiskáren. U produktů, kde to tak snadno zjistit nelze, bych se nebála konzultace - oslovte druhé. Odborníky z oboru, ikony, úspěšné lidi, borce s kontakty. Ne všichni vám odpoví nebo se s vámi budou chtít sejít, případně setkání s nimi posléze vyhodnotíte jako nepřínosné, ale rozhodně to doporučuji zkusit. Taky můžete googlit, ptát se známých, kolegů ...

Najdete-li výrobnu a jste-li spokojení s její cenovou nabídkou a počtem vyrobených kusů, přichází fáze výroby prototypu. Je-li vůbec možné jej vyrobit, připravte se na to, že v řadě případů je jeho cena velmi vysoká (pro ukázku náklady prototypu kufříku To je moje byly 17,5krát vyšší než jeho výrobní cena). Na druhou stranu upřímně, u zboží, kde prototyp vyrobit nelze, například už zmíněná kniha, jsou to opravdu bezesné noci mezi tím, kdy odešlete technická data do výroby a než poprvé držíte hotový výtisk v ruce. To jste na pokraji omdlení, jestli v něm není třeba tisková chyba. Ale zase u kufříku jsme jej díky jeho maketě měli možnost vycizelovat do dokonalého stavu, takže investice za to stála.

Následuje fáze odpovědět si otázku, kde vyrobené zboží uskladníte. A jaké bude mít pro zákazníka balení, což je veliký rozdíl, budete-li jej prodávat pouze přes e-shop nebo v kamenné prodejně. Podle druhu prodejního kanálu je potřeba si precizně promyslet, aby se zboží dobře skladovalo, nešpinilo apod.

...

Před napsáním tohoto textu jsem oslovila i mého muže, mého velkého podnikatelského kritika a přísného finančního ředitele. Nejdřív se smál, proč o takových banalitách vůbec psát, nakonec ale i on vám přihodil pár rad. Podle Davida si především najděte to, v čem jste dobří! Pro co máte cit, dar, nadání. To vaši zákazníci poznají. A druhá rada nad zlato: ničeho se nebojte - jen se podívejte, kolik byznysů začalo v garáží, takže odvahu, odhodlání a běžte do toho!!

A to stejné vám přeji i já. Zkušená o to, že už jsem se v podnikání utopila své peníze ve špatně prodejném produktu, který si své zákazníky nenašel. Zkušená i o to, že uvedení produktu na trh chce opravdu svůj čas, než si své zákazníky najde. A taky že bez reklamy to nejde - jinak vás zákazník nenajde nikdy!

A ještě k fotkám, které tady dnes na blogu vidíte, ty jsou ze vzniku naší další spolupráce s JouJou a není to žádná rychlokvaška. Poprvé jsme si nad to s Janou Nachlingerovou sedly na zahradě její tety v létě 2017. Pracujeme, pilujeme. Máme představu, Janička kreslí, domácká maketa je hotová a mě teď čeká přesně to kolečko, které jsem popsala výše:

1. Nápad
2. Investice
3. Výrobce
4. Maketa
5. Skladování
6. Balení
7. Prodejní kanál

Tak ať je sedmička šťastná i pro vás!

Pracovní momentky z mého stolu.


Mitnik inspirace a nálada.

pátek 22. ledna 2021

Jak vypadá kabelka po pěti letech


Prvním letošním kabelkovým kouskem v Mitnik e-shopu je oversize tvídovka - nenechte si ujít! A mám velikou radost, že se mi podařilo opět sehnat tmavý vlněný tvíd, protože právě z něj jsem si ušila stejnou tašku s džínovým dnem už v roce 2015. Podívat se na ni a přečíst si své komentáře můžete tady. A tak jsem si při této slavnostní chvilce umyla vlasy, vyprala kabelu - kterou s sebou tahám takřka denně - na Jemný program v pračce a vyfotila se pro vás!


Nejvíc kabelka jeví známky nošení na dně, ale za mě ta letitá patina džínovině sluší.
Naopak koženková ucha jsou stále stejná. A vás pořád prosím, nepřetěžujte svou tašku, ona pak s vámi 
za odměnu půjde životem velice dlouho!

A fotka s Kubkou ve finále je všechno - důkaz, že jsem tu kabelu fotila teď i navždy naše vzpomínka na to, že v lednu dva dvacet jedna stačilo písknout a on-line děcko vám o přestávce mohlo přijít zapózovat před zrcadlo.

 A jaký je váš kabelkový rekord? A jak o svou nejmilejší kabelečku pečujete vy? Nebo dáváte ze zásady přednost bezúdržbovým kouskům?

2019

2015

Dno 2021

Dno 2019

Dno 2015

Ucha 2021

Ucha 2019

Ucha na začátku 2015

A opakovaně praná světlá podšívka se zlatým puntíkem.
...
A níže - jak šel čas, z Podolí za Prahu; taška drží, jen ten náš chlapeček nějak vyrostl!

pátek 15. ledna 2021

Teplé nebo studené


Do kterého týmu patříte? Táhne vás to v těchto sněhem pokrytých dnech spíše ke studeným barvám vycházejících z modré, které kromě pocitu chladu prý přinášejí i klid, poskytují úlevu našemu zraku a podporují soustředění?

Nebo vás to více přitahuje ke ohni, Slunci a teplým barvám se základem ve žluté? Tíhnete k teplým odstínům, které na člověka působí živě a povzbudivě a podněcují nás k činnosti?

A pro tento dezén jsem vymyslela Plody života a po dni stráveném stavěním iglů zahřejí už jen pohledem.
pondělí 11. ledna 2021

Lednové S dětmi v Praze


Kdo hledáte program s dětmi na tyto dny, nabízím vám silné zimní dvojčíslo časopisu S dětmi v Praze. A kdo mě sledujete i na instagramu, tak už víte, že jsem se před Vánocemi dala na pravidelné ranní pití horké vody na lačno a v mém článku Co piju, když nepiju se dočtete vše o zdravých nealkoholických nápojích, jak správně macerovat šípky nebo proč je obyčejná voda nejzdravější.


Tak na zdraví a užijte si metropolitní výlety!

čtvrtek 7. ledna 2021

Týniště


O Vánocích oslavila naše Týnka čtvrté narozeniny. Naše holčička s širokými zády a širokým srdcem.

A zatímco loni si přála dlouhé vlasy, letos už sní o růžovém přelivu. Protože ten měla Vivi i Lili a my poprvé 
v životě zažíváme bytí (a nebytí) podle jejich kamarádek!

Všecko nej, čiči! Buď statečná a buď svá.