sobota 28. března 2020

Jak vypadá aktovka Ergobag po třech letech


Před třemi lety jste se u mě mohli dočíst o výběru první školní aktovky pro našeho Kubku. Příští neděli oslaví šesté narozeniny i náš Mikešek a jako dárek dostane právě brašnu - stejné značky.

Jsem s ekologickým dvacetilitrovým Ergobagem náramně spokojená. Za ty roky nošení neutrpěl žádnou újmu, funkční ani vizuální poškození a Kuba s ním bude pokračovat i dál do čtvrté třídy. A to nejen proto že taška má nastavitelná záda podle výšky školáčka - až do 150 cm (syn ve třetí třídě měří sto čtyřicet). Navíc Kubuš s Ergobagem jezdí/jezdil do školy denně na kole, čímž si myslíš, že je mu tato aktovka prostě fajn. Nutno však napsat, že on do školy vozí jen penál a svačinu. Žádné učebnice a minimum sešitů.

Co se údržby týká, jednou za rok - v srpnových vedrech - celou tašku namočím a namydlím mýdlem ve vaně, ručně vykartáčuji a nechám vyschnout na sluníčku. Kvůli kovové konstrukci se aktovka nedá dát do pračky. Díky světlé podšívce se uvnitř dobře orientuje, pravda za dobu nošení se už sem tam flek od inkoustu nebo mapa od svačiny najde. A pozor na šikovnou kapsu na láhev uprostřed - do ní se pohodlně vejde jen láhev do dvaceti dvou centimetrů. Kubka normálně nosí flašku vyšší (tu jsme před focení nemohli najít) a u ní mu náustkem čouhá z tašky ven, což myslím není moc hygienické. Budete-li ale do školy nosit standardní půllitrovou láhev, pak je všecko v pořádku.

Kdyby vás napadla k brašně ještě nějaká otázka, rozhodně pište.

To já se vás naopak nebudu ptát na řešení mého dilema - zda mám Mikenkovi objednat dinosauří model.
Tuším, že jemu by se ten populární kýč líbil nejvíc, zatímco mému oku nejvíc lahodí elegantní model Waves 2020.
A o vás moc dobře vím, že vy jste tady všichni velcí lidumilové a miláčci a vy byste se kvůli Mikimu beztak přiklonili k zelené dino příšeře. Nebo se pletu?

čtvrtek 26. března 2020

Rok, kdy jsem se narodil/a


Očekávám narození synovce - který přijde na svět ve výjimečný rok. A stejně jako děti, které se už narodily nebo letos narodí, ti všichni budou mít v pamětním deníku od rodičů poznámku, kterou jsme si před časem neuměl nikdo ani představit.

Žijeme teď v mimořádné době, a to víc dnes myslím na všechny těhotné ženy a čerstvě narozená miminka. Posílám vám sílu a odvahu, držím obrovsky palce a přeji zdraví a lásku.

Ta přečká všecko!
úterý 24. března 2020

Módní spolupráce se Shark in the Park


Na začátku roku jsme s nápadem pro společný projekt s kolekcí To je moje oslovily Barboru Zajíčkovou - majitelku značky ležérního oblečení Sharkinthepark. Bára se usmála, kývla a od té chvíle spolu s ní a Janou JouJou Nachlingerovou intenzivně pracujeme

na něčem něžném, ženském i dívčím. Pro holky i pro kluky. Na léto, k vodě, na trhy i rande.
Ladíme puntíky. Chystáme jablíčko. A vychytáváme všechny mouchy.

A moc se těšíme na letošní klasické české léto,

kdy budeme dělat spousty věcí jako třeba
legrační kousky
a milostné kousky
a psí kusy
a zpívat smutné písničky a mít inspiraci
a chodit sem a tam
na všechno se koukat
a vonět ke kytkám
a okukovat sochy
a dokonce i myslet
a líbat lidi
a dělat děti a nosit kalhoty
a mávat klobouky
a tancovat
a chodit plavat do řeky
a na pikniky
uprostřed léta a prostě vůbec si to užívat.
...
A tady už naše první malá ukázka, kdy u nás na vsi fotila Katarina Čechovská.Úryvek je z básně Lawrence Ferlinghettiho Svět je báječné místo.
neděle 22. března 2020

Nový začátek


Doprava zdarma a ke každé objednávce rouška jako dárek k nákupu.

Situace se změnila a dál mění. Ekonomika se teď zastavila; platí nouzový stav a karanténa. Věřím si - ve své nápady a ve svou práci, nicméně podnikání není o umění, kreativitě nebo kráse - bez vás zákazníků to nejde. Proto ode dneška u mě můžete nakupovat bez poštovného, ať už přes Zásilkovnu či doručením GLS. A ke každém nákupu navíc dostanete mou ručně šitou, 100% bavlněnou roušku. Čím větší vaše objednávka bude, tím více roušek k vám domů dorazí.

Tak a na širokých křídlech naděje a s vírou, že mi zas bude do zpěvu
Vidět tak svět jejich perspektivou.

Ať se vám líbí, udělejte si radost - ať už jste z Čejkovic, Kačerova nebo Orlických hor!

Pečlivý detail, který umí jen ruční práce.

Nepřehlédnutelná kabelka Okrové vlaštovky.

A nezapomeňte nahlédnout i dovnitř.
Noblesní a ikonická Kohoutí stopa.S dlouhý uchem na karabinkách, které si nastavíte přesně podle vaší výšky.

A šikovné koženkové dno.

A ještě jemná a poetická kabelka Racci spolu.

S přáním, abychom se i my všichni mohli zase brzy chechtat!
čtvrtek 19. března 2020

Škola, co mě drží nad vodou


V týdenní školních úkolech se má Kubka do hudebky naučit text písničky Není nutno a z výtvarné výchovy nakreslit, jak mamince pomáhá v kuchyni.

Já tu školu miluju a v posledních dnech a hodinách je mi právě náš společný čas dopoledního domácího vzdělávání tím, co mi nejvíc pomáhá. Každé ráno teď vstávám s tím, že to zvládnu, dokážu, že to všichni všechno přežijeme, ale s postupujícím časem dne je mi pravidelně nějak víc a víc úzko.

A tak když měl nyní Kuba malovat naši kuchyň, byla jsem a budu navždy dojatá! Je z toho dokonalá vzpomínka na mimořádnou dobu. A my to pojali poctivě - nejdříve jsme Mikimu a Týnce nastavili foťák na stativ, oni dva pak vyfotili kašírovanou scénu, kde jen na oko krájíme jablko, takže tam všude okolo bohužel chybí naše běžné kulinářské čoro-moro, a podle vzniklého snímku se potom Kubík pustil do výkresu. Zatím je jeho dílko v procesu, ale už teď jsem šťastná a vděčná za to, co máme.

A vás bych chtěla dneska poprosit, máte taky něco fajného z domácí školy,
co vás teď nadchlo, rozesmálo, potěšilo? Co s dětmi děláte? S čím se radujete?

Co vás vyvádí z paniky a smutku? Čím se bráníte beznaději? Jak odbouráváte zlost a stres?
Co vás staví po pláči zpátky na nohy?
Napište mi do komentáře - moc vám za to děkuju.

Jsem hrdá, že jsem z něj vychovala gentlemana - menší zadek se cení!

A tak to všecko začalo! Stativ a ti dva předškoláci k tomu.


Ještě udělat cvičný snímek a není náhodou, že i Týnka pilně pracuje na svém portfoliu.
...
Dole pak spojení pracovních činností, školy hrou a školy života.

A ještě včerejší roušky, o kterých Andrej Babiš neví, že někdo doma šije. Roušky všem!
neděle 15. března 2020

Ruce v hlíně|kniha pro malé zahradníky


Všechny nás teď čeká čas s dětmi. A jestli taky hledáte něco na mezipředmětové vztahy - jak propojit prvouku, přírodopis i tvůrčí psaní. Sháníte v těchto mimořádných dnech něco chytrého, co děcka spontánně zaujme, po čem rádi sáhnou samy? Co je zabaví a navíc bude i opravdu krásnou pastvou pro oči?

Něco vám - ve svých po víkendu špinavých rukou - nesu.

Z anglického originálu Easy Peasy - Gardening for Kids přeložila nám všem známá Tereza Booth, napsala australská permakulturní zahradnice Kirsten Bradley a ilustrovala současná rumunská malířka Heliana Adalgiza známá jako Aitch. Tvrdá knížka o padesáti stranách by ráda naučila každého, bez ohledu na to, zda žije v domě nebo v bytě, vytvořit si krásnou zahradu a hlavně jsou všechny ty sadařské činnosti skutečně vymyšleny tak, aby je dítě zvládlo samo! Od výroby strakatého květináče z tetrapakového kartonu, přes zero-waste novinové sadbovače, až po stylové fazolové týpí.

Dětské tvůrčí kapitoly jsou pak prokládány příjemně moudrými dvojstranami o péči o zahrádku, opylování nebo o drobné venkovní havěti. Krátké odstavce v celé knížce si teď po pololetí přečte i šikovný prvňák a každý velký i malý romantik určitě pojme výzvu k sepsání si zahradního deníku i jako malé literární dílko. Teda tak bych to udělala já a bez ohledu na nabízenou strukturu bych si do svého květinového zápisníku čmárala i o pocitech, o počasí nebo kdo se k nám na kafe venku stavil letos jako první. A ještě něco si s touto zahradní knížkou přinesete domů - rozkošně ilustrovaný retro bytový design. Schválně si všimněte všech těch čtecích lamp, ikonických křesel a barevných litinových radiátorů nakreslených v knížce! To je taková pochoutka k podívání, že oko neví, kde se namlsat dřív!

Vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro děti Raketa.
...
Nadchne holky i kluky.
Osloví humanitní duše i přírodní nadšence.
A v domácím vzdělávání propojuje český jazyk, prvouku, pozemky i estetickou výchovu.

Jen děcka pěkně nechte, ať se sami stanou pěstiteli na vlastní pěst!

Knížka vás povede, jak být svůj.

I myslet na druhé!


A za mě asi nejpoetičtější dvojstrana s návodem na výrobu i umístění Zahrady v lahvi.

"Zahradu v lahvi si můžeš položit hned vedle postele, aby byla příroda tím prvním, co ráno po probuzení uvidíš.
(...)
Se svou zahrádkou si normálně povídej. Při vydechování vylučuješ oxid uhličitý, který rostliny potřebují k růstu. 

Mluvení proto rostlinám prospívá."

Přeji vám, ať jste doma všichni zdraví, ať vám rostliny a láska vzkvétají!