neděle 26. listopadu 2023

Monika Vaicenavičiene: Co je to řeka?


Pro milovníky poetiky. I pro milovníky encyklopedií.

Dětská knížka litevské autorky je překvapivě obojí. Kdo miluje atmosféru, náladu, přesah a rád stírá hranice mezi tím, co je čtení pro děti a co pro dospělé. Ale i ten, kdo v literatuře touží po číslech, datech, seznamech - i ten si tady přijde na své.

Velkoformátová novinka nakladatelství Labyrint vám představí řeku jako domov mnoha zvířat a nejbohatší ekosystém na naší planetě. Řeku jako místo posvátných setkání v Indii či Číně. Řeku jako vzpomínku, ve které najdeme živoucí fosilie. Řeku jako zdroj energie. Ale bohužel i jako náš odraz - to když hladinu pokrývají odpadky a olejové skvrny. Přečtete si kousíček ...

Řeka vytváří cesty.
Z minulosti do současnosti, ze současnosti do budoucnosti. 
Z dalekých zemí až do dobře známých míst, kde žijeme - a pak zase dál až za obzor.
Vzdálené kraje se díky nim zdají blízké a z cizinců jsou rázem sousedé.
...
Pokud od knížky nechcete příběh,
pokud si s dětmi rádi zaleze pod deku, rádi nahlas čtete a nahlas přemýšlíte,
pak je tato kniha pro vás ta pravá.

Pro školáky. Pro malé i velké čtenáře.
A ani se do té mírné filosofie nemusíte nijak nutit,
něžné pastelové barvy a nádherné hravé ilustrace vás s sebou svezou samy. 


Řeky světa jako nitě na veliké výšivce.

Pod mosty, přes přehrady - a pak dopluje až k nám! Ke mně a tobě, babi.


Něco ze zeměpisu, něco z historie, něco z náboženství.

Pro každého něco.
středa 22. listopadu 2023

Tereza Říčanová: Vánoční knížka

 

Máte rádi Terezu Říčanovou a její jedinečnou Vánoční knížku?

Pak je mi velkou ctí pozvat vás na čtecí dílnu s ní, která se uskuteční druhou adventní neděli 10. prosince ve Vindyšově továrně v Radotíně.

Budeme si číst z Vánoční knížky, povídat, jak slavíte Vánoce u vás
a z kartónových krabic vyrobíme domácím betlémek.

Přijdete?
...
A já mám radost, že můžu být součástí tak krásného projektu, který podporuje čtení dětí.

neděle 19. listopadu 2023

Barbora Němcová: HOP


Už je to tady - nesu vám úžasný knižní tip pro (před)školáky.

Hezoučký tvůrčí sešit školní připravenosti, ve kterém plníte úkoly, dokreslujete, vybarvujete, píšete. Někdy je to nasnadě a i nečtenář si ví rady, co má dělat. Někdy je potřeba přečíst zadání, abyste našli, spojili, doplnili, nakreslili. 

Potřebovat budete fixy nebo pastelky a vlastní fantazii. A na oplátku za to dostanete společnou legraci pro děcka i rodiče a hodiny a hodiny práce. Výtvarný notes bude nejen skvělým vánočním dárky pro děti od čtyř let, ale také vám zajistí parádní zábavu v čase svátečních setkávání a oslav, kdy se u jednoho stolu vedle sebe můžou posadit jak velcí, tak malí umělci a všichni se baví.

...
A my s Týnkou moc děkujeme, že HOP teď můžeme vozit všude s sebou v kabelce,
a kdykoli je nám dlouhá chvíle, jde se na to!


Stylové cvičení pozornosti a soustředění.

Poetický nácvik prostorové orientace a optického vnímání.

Nebo klasické spojovačky a hra na postřeh.

A tuhle hru teď hrajeme pořád v autě a všechny děti se můžou uřechtat.
Stačí spojit dvě nesourodá slova a posádka vozu hádá, jak by ta věc asi vypadala - schválně to zkuste!
pátek 17. listopadu 2023

Jak přežít malování


Pravidlo číslo první - už se nemaluje v létě, malujete se tehdy, když má malíř čas.

My se k malování rozhodli po sedmi letech v domě. Místo kompletní rekonstrukce starého domu - na jejíž přípravě se zatím stále pracuje - jsme si pouze nechali vybílit zdi. Nabízí se (mužova) otázka, zda jsme s tím nemohli přece jen počkat. Mohli, ale to už bych tady nebydlela já (moje odpověď).

Drobný detail, ale rozhodně ne za drobné, je výměna vypínačů a zásuvek, do které jsme se spolu s malování domu pustili. Když jsme dům po jeho koupi prvně rekonstruovali, došlo tehdy k informačnímu šumu a my najednou měli všude spínače, které mě svým tvarem přiváděly k šílenství - celých těch uplynulých šťastných sedm let. Teď jsme to konečně měli šanci změnit.

Domluvili jsme si proto malíře i elektrikáře, on-line objednali potřebné komponenty a šli do toho. Každý den po práci jsme vystěhovali dva, tři pokoje, malíř je vymaloval a večer přijel elektrikář. Ten se chytal za hlavu, co jsme to objednali, vracel do krabice zpátky to, co mám vrátit do e-shopu a dával mi doporučení k dalším objednávkám.

Bělostné pokojíky jsou boží. Tak božské, až se nám vůbec nechtělo stěhovat do nich všechny ty krámy zpátky. A tak jsme s dětmi opět fotili hračky a obratem je prodávali na Vinted. Ten teď před Vánocemi neuvěřitelně fičí, a jestli se taky chcete výhodně zbavit všech svých již bývalých idolů nebo třeba hraček z kolonky "mnoho plastu pro nic", na Vintedu určitě skvěle pochodíte.

Pro mě pak úplnou novinkou je Knihobot - ten jsem si úplně zamilovala. Knížky, které už máte přečtené a víte, že vracet se nim nechcete, jednoduše vyfotíte v komínku, aby byly vidět jejich hřbety (viz výše). Fotky odešlete přes www.knihobot.cz a oni se vám za chviličku ozvou, zda od vás publikace chtějí. Mně řekli ano, a tak jsme nacpala dvě krabice a na druhý den si pro ně přijel k nám domů kurýr GLS. Jak poznamenal můj muž: Kéž by se všeho v životě mohl člověk takto jednoduše zbavit.

Ano, baráček teď máme jako klícku - ale bez ztrát se to neobešlo. A Sašo, jestli to teď čteš, tak už dál nečti, protože se mi rozbilo zrcadlo od Tebe. A muž rozšlápl jeden dětský obraz. A elektrikář poškrábal šroubovákem zeď a malíř to znovu vymaloval. A já udělala rýhu ve zdi v ložnici, když jsem vracela na místo noční stolek a i toto musel malíř zase spravovat. Podtrženo sečteno nám z těch čisťounkých zdí doma hrabe.

Včera pan malíř odešel naposled. Náš dům stále voní barvou, některé místnosti jsou dokonalé jak z Pinterestu, některé připomínají skladiště. Ještě čekáme na truhláře u Týnky, u chlapečků se bude tapetovat a moc prosíme vesmír, aby nám seslal někoho, kdo bude umět vyčistit lustr zavěšený v šesti metrech. Každý, kdo k nám zatím na tu fušku přišel, jenom zvedl oči v sloup, a když to viděl, zbaběle utekl.

Zaprášené designové svítidlo ve výšce a my dva s mužem padající na hubu. Ale taky rozhodně hotový vánoční úklid; umytá všechna okna v domě, spravený léta utržený ventil u pračky, zaslepené nesmyslné zásuvky nebo nově zarámované výkresy dětí. Po třech týdnech máme hotovo a jsme hotoví. A šťastní!

A jestli i Vy máte doporučení, kam s tím, napište mi - jak se úspěšně zbavit nepoužívaných věcí.
Protože super tipů jako knihobot nikdy není dost!
čtvrtek 16. listopadu 2023

II. jakost s 50% slevou


Pokud vám nevadí kufříky vyšisované od sluníčka
nebo pamětní knížky s drobou vadou na obálce, sáhněte po nich za poloviční cenu.
...
Udělala jsem si poctivý pořádek v pracovně i ve skladu
a objevila pár kousků, které už nejsou dokonalé.

a doporučuji příliš neváhat - taková nabídka bývá honem fuč.

Třeba originálně zabalený modrý kufřík, který má pouze místy světlejší barvu.

pondělí 13. listopadu 2023

Že zlomit jehlu neznamená konec světa


Jak se vlastně navléká horní a spodní niť.
Že každému se může líbit jiná látka.
Nebo že když umíš šít, můžeš si ušít úplně, co chceš.

To jsem opět měla tu čest naučit - tentokrát malé školáky pod Vyšehradem.

Živá děcka plná energie a života, která se při finálním šití na stroji půvabně zklidnila. A i ta největší esa a všetečkové sedli za stroj, dali jemně nožku na pedál, ruce na látku a šili jsme.

Miluju to - říct, o čem je kabelkové řemeslo, co je k němu potřeba a dodat malým i velkým
kuráž zkusit si poprvé něco ušít.
...
Stačí mi napsat na info@rosamitnik.czčtvrtek 9. listopadu 2023

Potřebuji baret


Nutně potřebuji baret.

Když se dívám na listopadové kabelkové novinky z poctivé vlny. Když si k tašce obléknu klasický zimník a pohodlné manžestránky. Prostě tomu něco chybí.

Vy máte baret? A mohla bych jej vidět?
...
A pokud se naopak Vy chcete podívat
na dva nové dezény ve třech barevných provedeních - právě teď pro vás visí v Mitnik e-shopu.Kdo máte rád pastely, tady se myslím hned usmějete.A teď už jen vybrat kterou. Kterou si uděláte radost - která bude ta Vaše.