čtvrtek 20. června 2013

Dostala jsem nový kufr


A jistě chápete, že s tímto luxusním kosmetickým zavazadlem nemůžu dřepět doma!
Takže my balíte, fičíme.

Pusu všem.
A krásné léto.
Ale prosím vás, psát sem budu i o prázdninách,
protože - znáte mě: bloguji, tedy jsem.

Addio!
středa 19. června 2013

Sama sobě si
Koženka. Nažehlovačka. A neon.
Víc napsat nezvládnu. Promiňte mi. Je mi vedro!
úterý 18. června 2013

Kompletek


Narozeninový set.


Fialové má šaty i boty.
Tak k nim!

Dárek možná provokativní, ale známe se dvacet let, takže i když už dala cizím život dvakrát
a toho času je takřka permanentní ledničkou,
psaní se jí hodí.
I kdyby s ním měla pochovat jen od linky do předsíně a zpátky.
Vždycky si darujeme pěkné zbytečnosti.
Měla radost! Smála se a kabelku ohlížela ze všech pěti světových stran.

A vždycky si dáváme i knížku.
V mém výtisku  nové Šrámkové mě osobně bavily jen tři momenty:
pasáž o roztažených ženských nohou, bahenní zápas se spisovatelkou Petrou Soukupovou a kauza bonbon,
jinak pro mě nůďo.

Pochválit se dá rozsah, čtivo přelouskáte během poobědového spánku. Hmm ....
pondělí 17. června 2013

Ilonka Cs. má pravdu


Jen růžová to může být!
Souprava pro kamarádku.


Cross-bodýčko.

Obal na mobil byl v zadání.
Pouzdro na doklady - má vlastní iniciativa. S dlouhým uškem, ať se v kabely dobře hledá.

Obé vyztužené sakonem a vatelínem.

Přehazovačka. Koženka A drsné dno ....
pro drsný život ... na písku, hřištích nebo koupalištích. Šik bagáž pro double mamku.
pátek 14. června 2013

Papírová garáž - opilotovaná verze


Vyrobila jsem Kubkovi garáž.
Původně vypadala jinak, ale prošla zatěžkávací zkouškou života a dnes má tuhle tvář.


Malá autíčka jsou u nás hitem, jen - po nedlouhém čase - kus po kuse nějak záhadně vždy mizí do alternativního vesmíru nebo kam ...
Ve snaze prodloužit životnost nepravých angličáků v naší domácnosti, udělala jsem jim garáž.
Velké krabičky od sirek jsem obalila v dárkovém papíru z MaS.Dovnitř vystřihla barevný papír v odstínu kapoty
aneb tak trochu i Montessori hra.
Černé dno nemá symbolizovat onu slavnou černou díru,
 to je domácí stáj pro model passata v téže barvě,
který však ani v okamžiku focení nepodařilo nalézt.Krabičky jsem originálně oboustrannou páskou nalepila do rámečku
a představovala jsem si, že budou stále otevřené
a my tak budeme mít přehled, které auto máme a které zas máme hledat.

Jenže mít garáž jako 3D obrázek se Kubovi nelíbilo,
s krabičkami zachází nejemně,
a tak jsem je všech šest přelepila na obyčejný pevný karton
a garáže jsou bez vnitřních šuplíků.

Prostě přes Kubovu vůli ... nejede vlak!


Auta teď jezdí durch,
přijedou, zaparkují, vyparkují a zase čau!
Zdraví vaši garážoví dizajneři: Rosa a Jakub.
čtvrtek 13. června 2013

Podruhé

Když měl Kuba narozeniny, udělala jsem mu mejdan. 
Keramický workshop. 
Koupila dvanáctikilové balení hlíny, obalila stůl fólií na malovaní a pozvala jeho kámoše.

Mateřský evergreen.
Tuhle fotku zbožňuju!
V jednu chvíli se všechny děti někam rozprchly, byly zticha
a mamky samy keramičily jak o život - vesměs poprvé v životě.
Hotové výrobky
jsem pak nechala vypálit a naglazovala.
Původní záměr nechat si dětmi vytvořit keramiku na památku se sice trochu posunul, ale večírek to byl skvělý.
Včetně neplánovaného postupného odvozu dětiček domů jejich otci,
ve futrech se vyměňovalo dítě za colu nebo rum,
pěkně kus za kus, z ručky do ručky.
U stolu už bez fólie a možná s trochou hlíny nalepené na ponožkách jsme s holkami seděly hluboko do noci.


Hroch, největší sympaťák párty.
středa 12. června 2013

Totální holčičárna


Puntík.
A dortík.
A růžová.
A kytička.
A anděl!

A milion kabelek.
Ale organizér jenom jeden!


A ještě odpověď na otázku Jany z minula: kolik že takový organizér váží.
Patnáct deka, dámy a pánové!
úterý 11. června 2013

Prodala jsem koně


Nejlepší životní rada z mého nejoblíbenějšího vtipu.


Chudý člověk přišel k rabínovi a bědoval: "Rabbi, mám velikou bídu. Já, žena a šest dětí jsme v jedné světnici. Nemůžeme se ani hnout. Co mám dělat?"

Rabín přemýšlel a pak pravil: "Kup si koně."

Chudý člověk se uklonil a zase odešel.
Za nějaký čas přišel zase a lamentoval: "Rabbi, to už je k nevydržení! Mám jenom jednu světnici a v té jsem já, žena a šest dětí, a teď tam ještě máme koně. U nás není vůbec hnutí. Co mám dělat?"
"Prodej koně," radil moudrý rabín.
Brzy na to přišel opět chudý člověk a měl velikou radost. "Děkuji ti, moudrý rabbi, ta tvou radu. Prodal jsem koně a teď máme všichni místa dost."

Nejsem chudá, ani nemám malý byt. Jen - větu o zpeněžení oře s gustem používám vždycky, když se mi nějak uleví. A mě se teď ulevilo hodně. Napsala jsem test z dějin umění. Končím s učením se po nocích. Už žádné dilema kabelky nebo Picasso. Už žádné špatné svědomí z blogování s vámi. Hurá!
Měsíc jsem se připravovala na oficiální písemné zakončení Kurzu dějin umění pro pokročilé v Národní galerii. Celý rok jsem jednou týdně jezdila na přednášku nebo komentovanou prohlídku, poslouchala, psala si, obdivovala a platila za hlídání Kuby. Chtěla jsem to ukončit zdárně, mít papír certifikovaný ministerstvem školství, držet něco v ruce. Taky o sobě vím, že co se nenaučím, si dlouho nepamatuju. Plus jsem moc dobře tušila, že mi prospěje, když za svým čelem prohoním i jiná slova než furt kabelečky, látečky, fotečky. Pěkně sociální plastiku, chiazmáš a atmosférickou perspektivu na mě! Před spaním zacvičit nejen na břicho, ale i na mozek. Pojď.
Přípravy jsem začala nutnou součástí testu, recenzí. Přečetla jsem odbornou knihu vybranou z ještě odbornějších seznamu, obsah pochopila i jala se o tom napsat dvě strany. Oj, to mi šlo těžko. Napsala jsem větu a smazala ji. Dalších pár a zase delete. Lekla jsem se! Lekla jsem se, že jsem zapomněla psát bez vtipu. Furt se mi to tam vkrádalo, aspoň náznak, aspoň malinká vsuvka. Nejdřív jsem se chytala za hlavu, ale pak se zkusila ovládnout, poručit si: zamezit všemožným legrandám (tak běžných na RMblogu) a napsat text vážný, odborný, přínosný akademické obci. Výsledek posoudí až národně-galerijní lektorka, ale zadaný rozsah jsem (záměrně) mírně překročila, nutné body snad obsáhla a počet zábavných zmínek snížila na jednu.
S vytištěnou recenzí v průhledné složce jsem v určený termín naklusala na test. Byla jsem trochu nervozní, i když jsem se učila. Na druhou stranu mi zuřivé listování poznámkami a frenetické vzdechy jiné frekventantky kurzu před započetím písemky přišly nadmíru komické. Test začal poznávačkou. Patnáct reprodukcí děl, urči autora, název, časově zařaď do třetiny století a napiš styl. Koukám na promítací plátno, píšu co vím a střídavě se naštvávám na sebe - Proč mě nikdy nenapadlo se zamyslet na tím, jaký styl je Malich? - a střídavě na autora písemné zkoušky - Copak tvoří Jean Nouvel v nějakém směru? Do určeného malého políčka na papíru se taky snažím svým úhledným písmem vmáčknout, proč někteří umělci považovaní ofiko za konceptuální konceptuálními nejsou, a proč se vůči tomu tak zuřivě ohrazují. Prostě klasický student: když něco vím, píšu to tam, i když se mě na to zrovna nikdo výslovně neptá.
Další část testu mi jde skvěle, definice uměleckých směrů spojuji s jejich názvy. 7 směrů, 7 názvů, nejde se netrefit. Dále kroužkuju jednu tří správných odpovědí a) b) c). Vždy jen jedna je správně, ha - kam se na to hrabou přijímačky na práva. Dle zadání pak v bodech vypisuju klady a zápory uměleckých dvojic, popisuju sama si zvolenou současnou uměleckou skupinu a její - často dost bizarní - projekty. Potom v několika odrážkách několik vět o nezávislých pražských galeriích. Šest jsme jich s kurzem navštívili osobně, je třeba se tudíž krotit, zážitků a jejich reflexí mám totiž požehnaně. Elán mi ale dojde u části, kde mám jména kritiků výtvarného umění spojit se odbornými publikace. Zadání tvrdí, že jejich publikacemi. Nevím, neznám jediné jméno, ani jedinou knížku. Na vteřinu si pomyslím, že to se mi snad v životě nestalo, úplně tipovat, úplně naslepo. Ale jdu do toho. Zadavatelka písemné práce v tu chvíli totiž nahlas oznamuje, že kdo nestihne napsat test do sto dvaceti minut, může v jeho řešení pokračovat ještě k jakési zasedací místnosti Veletržního paláce. Usměju se mírně dnes podruhé, pač na to já vážně nemám čas, cizí péče o Kubu prostě v šest končí, a tak honem ještě kroužkuju, spojuju, doplňuju, přiřazuju, až se dostanu k závěrečné části - obsahové a formální analýze dvou zadaných promítaných obrazů. Oba Kupka. Jedno před, druhé po - po přechodu k abstrakci. Obě díla jsem viděla v Salmovském paláci. Na komentovaných prohlídkách mimořádné výstavy pana Františka jsem byla dvakrát, nezvládnout to by byla tedy ostuda. Píšu jak šílená, větu za větou, a ještě se snažím, aby ty věty byly souvětími. Napíšu všechno, co vím, oddychnu si, spočítám počet teček na konči vět a zjistím, že mám věty čtyři. Místo požadovaných desíti. Chi chi. No, to teda. Koukám znovu nahoru na plátno, dolů na písemkový papír, plátno, papír, papír, plátno a mačkám ze sebe věty další. Chci, ač hlava už je trochu jetá, zatímco hodinová ručička naopak energicky letí ke dvanáctce. Nakonec mám vět 11, jakože s přehledem víc, ale ve skutečnosti pěkně vydřených. Ze vší té snahy, spěchu, stresu, ze své neznalosti se začínám cítit stejně jako muž na jednom z rozborovaných obrazů. Je mi blbě.
Pro forma proletím test závěrem ještě jednou, a zatímco hotovou písemkou odevzdávám a zároveň se oblékám sako, periférně zahlédnu ostatní, jak stále intenzivně píšou. Slušně se v tichosti na celou místnost bez odpovědi rozloučím a spěchám se proklestit polozaplavenou Prahou zpátky domů.
Tam po dětské věčerce vypuká sláva, ač neznám výsledky (ty budou až v září), muž vaří večeři, pijeme víno a já mu s bublinou u nosu a překotně líčím, jak jsem se snažila důstojně mlžit u některých otázek, protože na řadě přednáškách jsem nebyla (to když Kuba byl nemocný nebo jsem neměla hlídání nebo z dalších milion důvodů). Musím se smát, že už jsem skoro zapomněla, jaké to ve škole bylo - vařit z vody, ale nebojte - v případě nutnosti to zase jde, jedna báseň.
Dva sešity popsané poznámkami z přednášek mám srovnané, stejně jako sylaba a kopii recenze k tomu, všechno do kroužkových složek, ukládám po svém způsobu vzorně na poličku - jako jednu z památek na můj druhý rok na mateřské. Na psací stůl naopak začínám vyrovnávat nově koupené látky, zipy, kožky; ještě profouknout stroj od prachu a zase zpátky - s radosti největší - sedám ke svému k šitíčku!
pondělí 10. června 2013

I cyklovíkend může být s ...

... výtvarnou hernou.A jejich zážitková dílna.

Já ho prostě miluju.

A muže taky.
Jeho druhá (v životě) výtvarná dílna aneb Zatímco jsi spal ...
A po modravském ptáčkovi na přání ještě ... však vy víte co.