pátek 30. června 2023

Deset nejlepších audioknih 2.0Právě dnes přidávám pět nových audioknih, které v autě milujeme
a nemůžu se dočkat, až s nimi zase vyrazíme na prázdninové cesty až na kraj svět.

1. Návrat z prázdnin a jiné Mikulášovy patálie
Mikuláš a Vendelín, Augustín, Albín, Celestýn, Kryšpín, Viktorín či Fridolín, to jsou naše parta nemožných. Tahle skupinka nepřemožitelných tropí v sedmi veselých příbězích výborné brykule a my se smějeme spolu s nimi. Nákupu školních pomůcek, tajnému heslu, pečení s kaší ve školní jídelně i vždy nezvanému sousedovi Durdovi na návštěvě. Jedinečný Mirek Vladyka nám čte slavnou knížku René Goscinnyho víc než skvěle, a jestli někdo umíte vypočítat tamější závěrečný matematický příklad, tak mi napište.

2. Harry Potter a Kámen mudrců
Není třeba co dodávat, protože jedenácté narozeniny, které Harrymu změnily život, jsme si přáli všichni. Dostat dopis i Hedviku. Odjet do prestižní školy, získat pár dobrých kamarádů a naučit si mistrovsky hrát famfrpál. To se prostě neoposlouchá, i když výslovnost jména H.P. z úst Jiřího Lábuse je jiná, než jak ji známe ze všech filmů.

3. Káťa a Škubánek
Zvukovou nahrávku oblíbeného večerníčku nám na cestách čte ráno, v poledne i večer dokonalá Jitka Molavcová. Nerozlučná dvojka holčičky Káti a jejího pejska Škubánka, kteří ač nemají rodiče (což naše děti dost trápí a vrtá jim hlavou), jdou neohroženě životem. A my jim přitom pokaždé držíme palce a máme rádi i kocoura Luciáše, i myšáka Mikiho. A pokaždé trneme strachy při krádeži démantového obojku.

4. Cesta do pravěku
Kultovní filmový příběh vypráví perfektní Oldřich Kaiser. O minulosti naší planety, o rostlinách a živočiších. Čtveřice chlapců putuje proti toku času a krajina kolem nich se postupně proměňuje. Ocitají se v různých údobích a prostředích. Navštíví pračlověčí jeskyni, zabojují s veleještěry a přes džunglí přesliček a plavuní doplují až k živému trilobitovi. Napínavý děj a původní zvukové efekty, dialogy a hudba - to je prostě paráda i ve 21. století.

5. Babička Drsňačka
A zase ten Jiří Lábus. Tentokrát čte o Benově babičce, která má bílé vlasy, silné brýle, zubní protézu a naslouchátko. Ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Ale taky má v plánu ukrást britské korunovační klenoty. Nenechte se odradit ani slabším začátkem příběhu, ani kapustovou polévkou v něm. Slibují vám, že ve finále budete plakat. Je to totiž silný příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních; o životě a lásce. David Walliams jej možná napsal pro děti, ale dost možná pro nás pro všechny - dcery, syny, maminky, táty, babičky a dědečky.

6. Podivný případ se psem
Moji vůbec nejoblíbenější knihu jsem si s dětmi poslechli prvně loni v létě a hlavního hrdinu patnáctiletého autistického kluka Christophera jsme rovnou přijali do rodiny - protože kus Ch. je prostě v každém z nás. Christopher vyšetřuje vraždu sousedovic psa, kterého někdo za plotem zapíchnul vidlemi a jaksi mimochodem k tomu vyřeší i zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů. Velice civilně čte Matouš Ruml.

7. Pan Kaplan má třídu rád
Ikona naší rodiny, podle této knihy vznikla moje přezdívka Rosa Mitnik a tuto audioknihu umíme všichni nazpaměť. Jazykové mistrovství překladu Antonína Přidala je na jedničku s vestičkou a věřím, že půvabnému humoru jazykových a jiných obtíží žáků Večerní přípravné školy pro dospělé v New Yorku propadnete i vy.

8. Sherlock Holmes - Umírající detektiv
Neskutečně dobrá rozhlasová hra v podání Miloše Kopeckého (S.H.) a Rudolfa Hrušínského (věrný Watson). V tomto příběhu se řeší záhadný balíček. I takový génius jako je Holmes se však může dostat do úzkých. A to někdy až nepříjemně blízko smrti, kdy ani vždy spolehlivý doktor Watson nemusí umět pomoci ...

9. Justýnka a asistenční jednorožec
Audioknihu s pastelovým obalem jsme původně vybrala pro Týnku, ale asistenční jednorožec Hubert je teď kámoš už nás všech. Justýnka je docela obyčejná holčička, které ale dočista chybí fantazie. Svět vidí docela nudně, šedivě a bez nápadu. Stačí ale pouhých šest dní a všecko je jinak. Nejněžnější herečka Jana Plodková se myslím v knížce magicky našla a my s mužem pokaždé v autě čekáme na tatínkovu hlášku o tchýni týden na návštěvě či růžové krajkové podprsence maminky. Tedy opět poslech pro malé i velké.

A  d e s á t ý  tip si zase prosím od vás. Máte? Co posloucháte vy?
Tak šťastnou cestu. Bon voyage.

4 komentáře:

 1. Díky za tipy, pan Kaplan je jedna z mých top knih, namluvenou jsem ji zatím neslyšela, to určitě napravím :-)

  ---

  Kdysi jsem úplně náhodou koupila CD Dráče Bůby - a bylo nakonec jedno z nejoblíbenějších.
  Akorát se to teď asi už nedá sehnat, ale kdyby náhodou ano, tak doporučuji, je to moc pěkně zpracované:
  https://www.chytrazena.cz/pohadkovy-pribeh-drace-buby-v-hlavni-roli-s-lucii-vondrackovou-3848.html

  Dále bylo moc pěkné zpracování Kocoura Modroočka s Martinem Dejdarem - např. zde:
  https://cdmusic.cz/cs/pohadky/kocourek-modroocko-hraji-m.dejdar-l.bila-m.eben-o.havelka-j.schmitzer-v.kratina-%5Bid%3D5385062%5D

  Taky se povedla Klapzubova jedenáctka - taky s Lábusem:
  https://www.filmnadvd.cz/klapzubova-jedenactka-cd?gad=1&gclid=CjwKCAjw-vmkBhBMEiwAlrMeF7zB9-knewdXeUFiMGax_i_K-SlCXAJfNCSos_iyG1PqAoxdLeympBoCm6gQAvD_BwE


  A obecně za nás - Hurvínek (i když některé díly jsou povedené více, jiné méně).

  nominek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super,

   díky díky díky.

   To je tipů - na dva roky prázdnin, kéž by ... :o)

   Vymazat
 2. U nás, přes všechny možné výběry, vede Říkali mi Leni. Je to Terezou Marečkovou skvěle načtená audiokniha a přes těžké téma starší kluky uchvátila a mají potřebu se k ní často vracet. Babička Drsňačka byla boží :-)) A ještě jsme na cestách dávali docela Dětské detektivky s hádankou, čtené Matoušem Rumlem. Ale to je tak na jeden, dva poslechy... Vtipně načtený je i Poseroutka. Ačkoli jsem mu nikdy extra neholdovala, tak u audia jsem se docela zasekla. Až mě to překvapilo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně Poseroutka?!

   Tak to je skvělá zpráva. Syn jej miloval a jeho tehdejší paní učitelka vůbec nemusela a bylo z toho takové docela mrzení. Takže by to byl moc fajn Poseroutkův comeback.

   Hned ho jdu pohledat a díky, Jani.
   Jsem totiž zastánce, ať si každý čte, co chce - protože k tomu dobrému se musíme pročíst.

   Vymazat