pátek 12. prosince 2014

Džíny!


Do sedmi let jsem to slovo neznala.
U nás to vždycky byly rifle.









Tedy až do srpna 1989.

Tehdy jsem poprvé navštívila Prahu a evropská metropole si mě úplně vzala!
Vyrazila jsem jen s taťkou a hned ze startu jsem na Václavském náměstí byla překvapená, že tolik lidí tady zas není, jak mě všichni doma strašili.
Ono asi když jeden stráví možná i půlku socialistického dětství ve frontách na něco, tak ho nějaký ten špalír pochodujících nahoru a jiných zas pochodujících dolů až tak neomráčí.

Pěkně přepadlá jsem ale teda byla. Jindy. To když příslušník Veřejné bezpečnosti bez delších okolků otevřel tátovu zrcadlovku a vytáhnul mu - přes otcův jemný náznak protestů - z foťáku film. Trvalo to pár vteřin a orgán to evidentně nekonal poprvé. Dodnes vám můžu přesně ukázat to místo ve vestibulu stanice metra Muzeum.
Jako opaření jsme tam chvíli stáli oba.
Můj hipísácký tatínek jen pokrčil rameny a šli jsme pryč. Později na půl pusy poznamenal, že holt tedy žádné fotky ze srpnové protikomunistické demonstrace na Václaváku do Havířova nedovezeme.
Stejně jsme měli přísný zákaz od moji mamky tam vůbec chodit!

Jedno bezpráví a pak už samé další pozitivně šokující věci.
Poprvé jsem v autobuse v Praze viděla slečnu s vyholeným podpažím. Měla krátké vlasy a mně přišla úžasně chic.
Poprvé jsem v mléčném baru obdivovala/osáhávala legendární design třetinkové flašky od Coca-coly.
Poprvé v životě jela metrem.
A poprvé na vlastní oči nevěřícně sledovala onen opticko-automatický jev dveří otevírajících se samy na fotobuňku v ohromném to Paláci kultury na Vyšehradě.

Když jsme pak v závěru naší letní týdenní dovči vyrazili na Karlův most koupit mamince suvenýr z cest,
premiérově mi ušima prolétlo ono slovo začínající na dží- a končící na -ny. Extravagantní prodejkyně abstraktních broží mi chtěla poradit s výběrem šperku, a tak se na mou mamču vyptávala.
Co nosí? Halenky? Košile? Svetry? Džíny?
Ač jsem nevěděla, o co jde, vybrala jsem malý indigově modro-bílý čtverec, aby se mamce hodil právě k jejímu oblíbenému denimu.
Tehdy nosila takové kalhoty, nosila takové sukně i šatovky.
...
Můj skuteční mezní okamžik, který taky umím dodnes popsat vteřinu po vteřině, pak nastal vedle Mánesu. Na dětském hřišti.
Na úžasném místě pro děti. Na zemi písek. Prolézačky dřevěné. Barevné. Z provazů. Vše funkční.
Stěží byste vymysleli něco diametrálně odlišnějšího od betonových plácků s poničenými kovovými trubkami trčícími ze země. Odlišnějšího od tehdejší šedošedivé reality havířovských dvorků.

A tak právě tam - blízko řeky, blízko galerie, s výhledem na Pražský hrad zalitý odpoledním slunce
pár hodin před dlouhou vlakovou cestou zpátky domů - jsem se rozhodla. Že tam budu jednou žít.

Že tady je to supr. Že tady to žije. Že tady já budu jednou žít.

A tak se stalo. Dvanáct let poté. Konec historky.
Čau.

A někdy příště vám zase zcela nečekaně vylíčím, jak jsem se v červenci 2009 rozhodla pro život v New Yorku!
čtvrtek 11. prosince 2014

Cena Jindřicha Chalupeckého - Finále 2014


Kamera a plátno a zrcadlo.
To je nekonečně mnoho možností.
A legrace na půl dne!






Ve Veletržním paláci, 5.patro.
Vynadívat na sebe se tam můžete přijít do 4.ledna.
středa 10. prosince 2014

Milé malé


Malý.
Malinký.

Rozhodně nejmenší, jaký jsem kdy šila. Organizér do kabelky, dvacet dva na patnáct.

Akorát tak na moleskine.

Celou dobu, co jsem jej na kamarádčino přání vyráběla, jsem si ale říkala, jestli jsem něco špatně nepochopila. Taková mnohovrstevnatá titěrnost.

Nakonec z mini pořádkového systému do kabelky byla ale velká radost!
Já jsem spokojená.
A Jana prý trochu akorát procvičí vlastní vůli, aby organizér skutečně naježila tchyni k Vánocům.
úterý 9. prosince 2014

Prostěradlo jiné, jiná vzájemná poloha těl



Ale děcka stejná!
Půl roku poté. Květen vs. prosinec.






...

A tak to máme doma teď nejčastěji: Kubka si hraje a Mikeš za ním šťastně dolízá ...
pondělí 8. prosince 2014

Byli jsme v Havířově


U babičky na prázdninách.

Abychom společně pekli cukroví z dvojitých dávek. Abychom větvičku cesmíny donesli na každou návštěvu. Abychom si pořádně vyhráli s našimi malými moravskoslezskými kamarády, zejména těmi v pruhovaných tričkách (což byli všichni!). Aby mě minulo-pondělní ledová kalamita zastihla na cestě z kosmetiky a já se tak trošku bála. Bála, abych si o chodník hned nerozbila tu svou novou pěknou hubu. A o sněhu, o tom abychom si nechali aspoň vyprávět - od naši kunčickopodondřejnické tety, co nám jej trošku přivezla za stěrači auta.

Abych v místním secu už tradičně nakoupila svým chlapcům zánovní skandinávské kousky. Abych na pivu (Ostravar!) s Pavlou okouzlená přišla na to, že čím více máš chalup, tím více jsi člověkem.

Aby se Kubka na mikulášském večírku nechal zcela očarovat break-dance vystoupením. Talentovaným snědým tanečníkům tleskal urputně a ještě intenzivněji se od té doby snaží sám roztočit se na svém zadku, břiše, temeni hlavy ... Jen - my jej při tom pozorovat můžeme pouze tajně! A Mikeš aby začal mluvit. A protože je to lišák, dobře si spočítal, že ten týden nejvíc vyzíská, když jeho první - fistulí vyřčené - slabiky budou baba, baba, baba.

Abychom se doma zase všichni vzájemně pořádně vystresovali pětinásobnou rodinnou oslavou. My to vždycky vše hrotíme, lásku včetně! Abych šla večer do kina - a tam se dokonce držela za ruku i se svým mužem - na výborný výborný výborný film Zmizelá. A abych i přes varování vyrazila s maminkou na Havířovský výtvarný salón, což bylo velmi místní a místy i velmi pěkně.

A pak taky: abych Olífce osobně doručila jeji novou pudrovou kabelu!



Nákupkových rozměrů.

S účelu odpovídajícími uchy.

A leskle brokátovým etuje k tomu.

Má dosud nejnoblesnější recyklace!
pondělí 1. prosince 2014

Víte, jaký je letošní barevný trend Vánoc?


Nebo jinak - tipněte si, kterou obálku na dárkový poukaz jsem musela dokupovat jako první.
Která barva jde nejvíc na dračku!

Champagne/šípková/babyboy nebo luxusní průhledná?
pátek 28. listopadu 2014

Korunka ke korunce


A kousek látky jako pozornost k nákupu ke kousku látky jako pozornosti k nákupu ...

... a mám pouzdro.

Penál na tužky na kurz dějin umění.
Kde jednou týdně devadesát minut zcela odpočívám.
Kde se jednou týdně devadesát minut občas dojímám až k (skrytému) pláči.
...
Když sleduju výklad díla Běly Kolářové a v něm projekci jejího nenaplněného mateřství.
Kdy poslouchám o Adrieně Šimotové a její tvorbě po ztrátě Jiřího Johna,
se kterým dlouhé bytí tvořili symbolon; půlku (půlku člověka), kdy teprve obě části dohromady dávají smysluplný prvek.
Když slyším o tak hlubokých světonázorových sporech Emila Filly a Josefa Čapka, které oba nemohli překousnout ani při společném pobytu v koncentračním táboře.

Nebo se velmi raduju, když v nečekané souvislosti náhle zaslechnu tip na eňo ňuňo knižní dárek na Vánoce.

Nebo když se vnitřně(!) plácám smíchy do stehen a za okraj sešitu si značím slovní výraziva našich lektorů např.
současná noizová scéna (rozuměj hudební).


Od písmenek a velkých myšlenek zase ještě na skok k šití,
protože kdykoliv hodím oko na tento malý obraz s brhlíkem, hned si vzpomenu, jak se děsně těším na jeden mnohocentimentrový projekt,
který mě v příštím roce s onou látkou čeká.
...
Mé lednové slunce!
čtvrtek 27. listopadu 2014

Jaká matka, taká Katka


Kateřina si přála organizér na doklady a kosmetickou tašku pro maminku.
Obojí jí dá do nové kožené tašky.
A vše pak (zase!) pod stromek.


Později přišel od ní ještě jeden mail s dodatečnou informací, že ona sama je strašně záchtivá, ...

... a chce vlastně totéž ještě jednou, pro sebe.

Voilá!
Takhle malou kosmetičku - patnáct na deset - jsem ještě nikdy nešila, ale ...

... vůbec nechápu proč?!? Je totiž nejroztomilejší a retro a praktická a všude se vejde a ... .
A jestli já vám taky nejsem záchtivá?!?