O víkendu jsme s mužem překvapeně zjistili, že máme malinké kino deset minut autem od domu. Ne zas tak malinké, ale přesto nás tam v sobotu večer na premiérovou Niť z přízraků koukalo celkem šest. A vy běžte určitě taky!
Máte-li velkou chuť na stylový film. Kde by se jednotlivé záběry kamerou mohly stát rovnou obrazy v tlumených měkkých barvách. Kde každý pečlivý detail ve filmovém obraze má svou váhu: detail zábradlí v domě, lampa na jeho stole nebo bílý keramický korálek na konci šňůrky od rolety na okně.
Děj snad natočený podle skutečné osobnosti se odehrává v Anglii padesátých let. Slavný oděvní návrhář Reynolds Woodcock je zralou/geniální osobností, včetně svého otravně puntičkářského pedantství a až patologického citového chladu. A vy spolu s s ním v poválečném Londýně prožijete jeho životní lásku, kterou neočekávaně potká při doporučené relaxační cestě na britský přímořský venkov. Na plátně však uvidíte milostné vzplanutí nasnímané vpravdě ostrovním způsobem - největší erotikou vám bude, když on ji chytne za ruku a odvede si k sobě do pokoje. Stačí a Stop! Vášně, fanatismus a hluboká oddanost má zde místo jinde - v lásce k dámské módě. A proto jestli milujete krejčovinu, sálony a noblesní parádu pro ženy, v kině se zblázníte radostí. Kameraman Paul Thomas Andreson (a scénárista a režisér v jednom) si krásně hraje třeba s tělem modelky v kontrastu s krejčovským metrem, když jsou manekýně brány míry na šaty. Detailní pozornost v záběru je věnována i každému zapíchnutému špendlíčku do krajkových svatebních šatů belgické princezny. A nejen fajnšmekr z šicího oboru si jistě velmi užije i snímání jehly a nitě, když se šije lem podšívky honosné róby místní smetánky.
Nevím, jestli budete hlavního hrdinu milovat, ale ji rozhodně. Původně číšnice Alma je mladá, sošná, nejdřív plachá, potom oddaná; je nápaditá, tvůrčí, ambiciózní a velmi do něj zamilovaná. On má zas své jméno, prestiž, své (zlo)zvyky a věčně svou sestru.
Snímek není nikterak akční, hlučný či divoký. Je velmi anglický; s důstojně klidnou dramaturgií a pomalým tempem, kdy s napětím čekáte, jestli jej ona přiměje ji (a pouze ji!) skutečně milovat, i když jemu láska v uměleckém tvoření bohužel škodí.
Konec byl pro mě překvapivý, Alma sáhla v manželském boji k nečekaně nebezpečným zbraním, ale k tehdejší době, zemi i prostředí se, myslím, výborně hodí. No, však posuďte happy end sami.
Tak ať se vám podívaná líbí. Nadšení budou hlavně fanoušci staré dobré Anglie se všemi těmi tvrdými tousty k snídani, špatným počasím, upjatou zdvořilostí a dokonalou English. Je to tak trochu jiná silná staromilská romance, navíc se silnou hudbou.
Mistrný, noblesní a prý s kariérou se loučící Daniel Day-Lewis. |
A nádherná zrzka Vicky Krieps. |
Vše ve filmu je velmi uvěřitelné. |
A velmi britské. |
To je můj plán na odpoledne, když nebude zádný porod. Těšim se.
OdpovědětVymazatTo máš krásné, tak ať těch sto třicet minut usedíš!!! Pusu vám oběma.
VymazatVýborný! Viděla jsem včera.
OdpovědětVymazatVčera, dnes a zítra ... :o)
VymazatDěkuji za tip, vyrazíme do kina :)
OdpovědětVymazatEnjoy!
VymazatMiluji upřímně vše britské, doufám, že se také do kina dostanu, protože jsi mne pěkně naladila. Příjemná kritika. A není nad to, užít si film takřka v separé. Hezký den
OdpovědětVymazatBylo mi ctí!
VymazatTaky se na to chystám. Nebyli jste náhodou u nás v Ř.? :-)
OdpovědětVymazatJeli jsme na opačnou stranu,
Vymazatale já se k vám pořád chystám - chybí mi knihkupectví a kafe!!! Oboje prý máte perfektní.