sobota 3. dubna 2021

Karin Lednická: Šikmý kostel

Když jsem před dvěma týdny jela do havířovské nemocnice přesvědčit své utržené koleno, aby už se konečně postavilo na nohy, vzali nás naši podívat se i na ten(!) šikmý kostel.

Knížkou teď žiju, druhým dílem, tím spíš, že moje babička - kterou už znáte - pochází
právě z té(!) Stonavy v knížce.


To jsou naše Velikonoce 2021; rodina aspoň na dálku.
A ještě pěší výlet od kostele k dolu Gabriela, kde moje babička s dědou pracovali až do roku 1991, až do jeho zavření - čtenáři vědí.

6 komentářů:

 1. Roso,Šikmý kostel 2 jsem právě tento týden dočetla a byla to síla!Hlavně osudy hrdinů za 2.sv.války.Mít zrovna tam své kořeny musí být čtení ještě o to silnější!Teď čtu Podbrdské ženy zatím po pár stránkách to vypadá také na silné příběhy žen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilon,

   děkuji za výjimečný tip - hned Ženy "házím" do on-line košíku a těším se na ně.

   Z Kostele mě nejvíc chytá za srdce ten slovník, nikdo jsem to neměla moc ráda, jiný přízvuk a výrazy, který se v Praze smějou - ale teď to všecko začínám cítit jinak. Asi stárnu ... :o)

   Vymazat
 2. Roso, pocházīm ze Stonavy a chci se zeptat jak se Vaše babička jmenovala ? Děkuji Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, prosím napište mi na rosa.mitnik@centrum.cz - už teď jsem napjatá i dojatá naráz!

   Vymazat
 3. Zrovna dneska jsem dočetla 2.díl Kostela - koupila jsem ho jako dárek pro taťku k narozkám v květnu, ale nakonec jsem to nevydržela... 2. díl mě úplně dostal - skvělé zachycení regionální historie s nadčasovým přesahem. Kolik je toho člověk schopen unést. Mám z toho husinu. Na stránkách mi tam ožívala babička. A co teprve, až to bude číst můj taťka. Ročník 37, synek z Orlové-Lazů. Nevím, jestli s knihou vydržím čekat až do května...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to opravdu silné - a jak už jsem psala Iloně výše, mě, Marcel, stále nejvíc dostává ten slovník.

   Jsem v poslední třetině druhého dílu a přes všechny ty naše krajové výrazy a označení, co nejsou spisovná, se ve mně všecko budí.

   Užívám si to, pláču a jsem šťastná.

   Pani Lednická, díky Vám!!

   Vymazat