čtvrtek 20. června 2019

Vracím se na gympl - učit o podnikání


Aneb měním krejčovskou křídu za tu školní.

Dostala jsem nabídku a já to vzala. Jednou týdně, na dvě hodiny - pro studenty třetího ročníku. Společensko-vědní seminář Ekonomie a práva býval na našem gymnáziu můj rajón, a teď se po osmi letech vracím před tabuli s žitou zkušeností, jak jsem nejdřív roztočila šicí stroj, a pak i vlastní byznys. Pan ředitel se mnou mluvil velmi obdivně a stran potřeb současných studentů odhodlaně. Chce jim už ve škole ukázat praxi, současnou realitu; život. A chce jim dát mě.

A co těm sedmnáctiletým lidem můžu nabídnout? Jak si vyřídit živnostenský list si najdou sami na internetu a daně jim spočítá daňová kalkulačka. Mě ale napadlo, že jim krom teoretických pojmů jako start up, obchodní plán nebo finanční růst můžu do školy přivést bývalé absolventy našeho gymnázia a ukázat jim jejich úžasnou podnikatelskou cestu. Pokojové květiny, pražská kavárna či divadelní režisér na volné noze. Vás by to bavilo? Mít možnost poslechnout si příběh jiných, kteří se dobře živí svými vlastními nápady? Kteří jsou jsou jen o něco málo starší. Kteří se u vrátnice určitě zují. Slyšet od nich, co chtěli, co mají a kde si nabili hubu.

A za mě, milé děti, je podnikání jedna z nejlepších věcí na světě! Ta možnost realizovat svou vlastní myšlenku je opojná. Vymyslet, vytvořit a prodat. To je rauš a jízda. Na začátku vždycky cítím chaos - mám jasnou představu finálního produktu, ale vůbec netuším, jak se k ní dostat. Proces tvorby dámské kabelky, omyvatelné taštičky nebo školního kufříku je však fantastický. Miluju tu volnost a svobodu. Díky ní mě poslední roky nikdy nikdo nemusel do práce nutit. Vstávám na budík a někdy nestihnu ani jít spát. Jsem se sebou spokojená, že umím něco vyrobit|nechat vyrobit. Furt mám ještě milion přání a vizí a jsem šťastná z toho, že se netrápím tím, že něco nemůžu. Že jsem v životě něco nezkusila, že jsem nezabojovala. Podnikání mě naučilo, že musím zkusit deset pokusů, aby jeden vyšel. Bez pocitu hořkosti a uraženosti. To je byznys! Dravá řeka, kde může zkusit plavat každý, ale ne všichni se udržíme na hladině. Za poslední roky jsem přivedla na svět kousky, po kterých ihned zatoužil celý svět. Zažila jsem si v podnikání pěkný úspěch, ale to je málo, když se tím chcete skutečně živit.

Proto taky svým budoucím studentům řeknu, že nestačí být kometa, že musíte mít dobrý obrat stále. Že podnikat znamená umět si dobře spočítat své investice, co prodám, s jakou marží a taky jak rychle. V podnikání musíte umět vydělat třeba i na speciální produkty pro fajnšmekry. Zaplatit si marketingové školení. Našetřit na velkou reklamní kampaň. A co teprve diplomacie obchodních jednání! Pracovní schůzky za účelem nalezení společného kompromisu. Neberte si to osobně, ale vaše ceny nechce nikdo. Na každé jedné spolupráci si musíte umět hezky dohodnout. A při maloobchodě nesmíte zapomínat si pečovat o svého koncového zákazníka. V žádném případě s ním neztrácet kontakt a moc dobře vědět, co on chce - co ne/koupí.

Vracím se od nového školního roku a před tabulí jim tam teď bude stát někdo jiný. Jako Mitnik už vím, že všecko je možné. Nebojím se. A i kdyby to neměla být životní cesta právě mých studentů, ráda bych se s nimi podělila o moje kroky, podnikatelské skoky, vpřed i vzad. O moje špatné byznys odhady i nad očekávaně správná rozhodnutí. Chci jim předvést, jak některé best-sellery vznikají dva roky (školní kufřík To je moje)  a jiné překlepem v mailu (černý plecháček s holčičkou na dně).  Chci studenty seznámit se známými podnikatelskými pravidly třeba, že když chcete mít kamennou prodejnu, musíte mít měsíční obrat nejméně deset krát větší než je váš nájem a vydržet to alespoň rok. Nebo je naučit spočítat si správně cenu výrobku: maloobchodní i pro velkoobchod.

Tak snad jim v té malé seminární učebně předvedu velké divadlo!

Jak si učitelka kariéru ušila.

24 komentářů:

 1. Držím palce, to dáte a studentům závidím. :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Ach, já bych tak chtěla sedět v lavici s těmi studenty! Úžaaná myšlenka!!!
  ...
  Co nějaké putovní semináře pro odrostlé studenty:D?

  OdpovědětVymazat
 3. Štastní to studenti!!! Lucie

  OdpovědětVymazat
 4. Asi bych dělala, že jsem uklízečka, jen abych si mohla poslechnout . Jste fakt dobrá a držím palce ! Šá

  OdpovědětVymazat
 5. Mirko,
  asi poprvé lituji, že mi není sedmnáct !
  Protože jak podnikat, bych si poslechla moc ráda a třeba bych potom i ve svých letech konečně začala.
  Držím palce ať to baví tebe, stejně jako studenty.

  OdpovědětVymazat
 6. To je ono! Takhle se má učit a motivovat mlaďochy!

  OdpovědětVymazat
 7. Takový školení bych taky potřebovala. Udělej i Univerzitu třetího věku.

  OdpovědětVymazat
 8. Téda,Mirko,to sebevědomí je ohromné.Prosim,dejte mi kousek.:)
  Pavlína HA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavli,

   jasné - chceš ho do taštičky nebo rovnou do kabelky?! ... :o)

   Vymazat
 9. Teda Rosičko, to by i mě bavilo....nesmírně Tě obdivuji.Je hezké, že si jdeš svou cestou , máš i velké cíle a plníš si sny ....moc zdravím Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ooo, Hani, myslím, že přeháníš, ale díky díky Ti!

   Vymazat