středa 20. prosince 2023

Jak si užít Vánoce Je to tady - už jenom čtyřikrát se vyspíme! Proto je nejvyšší čas na moje finální letošní desatero.

1. Pusťte si film svého dětstvíZa nás doma je to Dej si pohov, kámoši. Na Vánoce 93´ jsme všichni dostali společný dárek video - a k němu jedinou videokazetu, kterou jsme si za svátky stihli pustit snad desetkrát. Se sestrou dodnes umíme tenhle výborný americký biják zpaměti a jen těžko říct, jestli milujeme víc Jacka Lemmona nebo Waltera Matthaua. Hodně sněhu, hodně věku a hodně legrace. To si o Vánocích v televizi určitě nenechte ujít, a až uvidíte hlavní ženskou postavu bláznivě se otužovat, vzpomeňte si na Mitnik.

2. Nejlepší vaječný koňak je od Bjukitchen. Znáte? 100 ml neslazeného kondenzovaného mléka, 400 ml 31% smetany, 200 g cukru krupice, 1 vanilkový lusk, 5 žloutků a 300 ml rumu. Mléko, smetanu, cukru a podélně rozkrojený lusk maličko povařím, dokud se nerozpustí cukr a směs nezhoustne. Nad vodní lázní vyšlehám metličkou žloutky, aby nebyly syrové. Smíchám s mléčnou směsí, přecedím přes cedník a přidám rum. 800 ml tekutého blaha je hotovo; v broušené karafě vypadá víc než půvabně - ale bohužel mizí úplně stejně rychle jako z flašky od tuzemské rumu.

3. Recept na nejlepší ořechové včelí úlky mám od kamarádky Martiny a její maminky. 210 g cukru moučka, 100 g vlašských ořechů, 100 g lískových ořechů a jedno celé vajíčko. Dělám zpravidla rovnou trojnásobnou dávku a plním krémem - 1 žloutek, 50 g cukru moučky, 100 g másla, 2 lžíce rumu a jeden vanilkový cukr. Práce s formičkou chce trochu umu a špetku trpělivosti, pak se ale stanete královnou každého vánočního mecheche - na úlky či hnízda se každý lepí jak vosa na bonbón.

5. Jenom, prosím vás - jestli něco fakt nemůžu vidět, tak jsou to úlky přilepené na piškotu. Já je lepím na máslová kolečka (300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g moučky a 1 žloutek); pěkně a elegantně. Stejně jako piju kávu z hrnečku s podšálkem, nosím rtěnku a na návštěvu květinu. Nebo jak to máte vy? S piškotkem nebo raději bez?

6. Nejkrásnější vánoční overal na letošní Štědrý den mám z Cosu. Ten stejný, co jsem s ním v létě dělala parádu ve Francii, jen přidám tmavé punčochy a sváteční náušnice. Výjimečný slavnostní outfit je základ, proto na sebe nezapomeňte. Vyfikněte se, odměnou vám budou hezký pocit i hezký fotky.

7. No, ale abychom se do toho všeho vešly, aby nám nebyly malé i náušnice, chce to i máknout. Jít plavat, cvičit, běhat. Pro mě je teď v adventu pravidelný běh víc než boží. Nasadím si čelovku, vypnu na chvilku starosti a běžím. Dýchám, dýchám, běžím. Jenom já a kužel světla přede mnou. Zpocená a spokojená za pět kilometrů v cíli. A pak si můžeme dát v klidu a bez výčitek do trumpety, že ano?!

8. Fajn osvěžující je také nechat si na Vánoce střihnout vlasy. Mám od minulého pátku kratší sestřih a jsem nadšená. Zatím vám jej nemůžu ukázat - čekám ještě, až budu mít za sebou i kosmetiku, pak budu teprve ažúr. Barák uklizený, dárky zařízené, dobroty nachystané. Je čas, abychom k nakousnutí teď byly i my.

9. Už jenom čtyřikrát se vyspíme a fakt už se nemůžu dočkat. Protože jestli je v životě něco ještě o maličko lepšího, než když děti věří na Ježíška - jsou dárky pod stromečkem od vlastních dětí. Děkuju, děkuju, děkuju.

A za desáté? Napište mi do komentářů, na co se teď ze všeho nejvíc těšíte Vy?

4 komentáře:

 1. Milá Roso, baví mne tvůj ,,odvázaný,, vánoční slovník a odhodlání - že prostě tyhle Vánoce budou bez chybičky. Miluju váš dům, zahradu, jeho obyvatele a tvůj blog. AŤ SE DAŘÍ A ZDRAVÍM KYPÍTE VŠICHNI - CELÁ RODINA.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřin,

   skvěle - jsi tady! Už jsem se o Tebe bála.

   I Tobě a celé Tvé báječné rodině všecko nej - zdraví, zdraví a zdraví!

   Ať jste spolu,

   pusu,
   Mirka

   Vymazat
 2. Přeji, ať všechno vyjde podle přání! Já se těším na pohádky a setkání se setřenicemi a taky na krůtu, protože tu, když upeču, tak až do Silvestra nemusím vymýšlet, co si dáme ;-)

  Hezké svátky, Eva

  OdpovědětVymazat