pátek 29. července 2022

Desatero Harryho Pottera


Všemi kanály a sítěmi k nám pořád míří pochvaly na našeho Harry Pottera - proto vám dnes nesu výtvarný návod, jak se jej celý týden pořádně užít.

HARRYHO DESATERO

1. Čarodějnické pláště
Ty si děti samy šily v ruce (ano, měli jsme s sebou šicí stroj, ale pedál k němu se jaksi našel až ve čtvrtek). Lichoběžník pláště měl kratší stranu u krku asi 55 cm, delší u kolenou 100 cm a protější strany 65 cm. Děti si do černé podšívkoviny střihly podle kartonové šablony a u krku ušily tunýlek, kterým zicherkou protáhly červenou saténovou mašli (75 cm) .

2. Kouzelnické hůlky
Jsme si našli v krkonošském lese, klasický bílý modurit z výtvarných potřeb děti jednoduše vymodelovaly do hádka a jim si přesně podle sebe ozdobily dřevěný klacek. Všechny klacíky jsme pak na plechu upekly v troubě na 120 stupňů krátkých dvacet minut. Věděli jste, že ve skutečných Bradavicích měl každý hrdina hůlku jinou?

3. Moudré klobouky
Ty jsme pekli ze svatomartinského těsta podle výborného receptu Moniky na kopečku. 250 g másla, 250 g zakysané smetany, 400 g mouky, špetka soli a půl lžičky vinného kamene. Na ořechovou náplň pak 300 g namletých ořechů, 200 g moučkového cukru, 2 bílky, 2 lžičky skořice, 6 lžic rumu. S Týnkou jsme si přivstaly, připravily těsto (aby si 2 hodiny odpočinulo v ledničce) a po snídaně jsme se do něj všichni společně pustili. Každý učeň pod mým vedením vymodeloval čtyři moudré klobouky, kolik jich nakonec kdo snědl, netuším.
PS: S rumem do ořechů mi klasicky ujela ruka a ... od všech jsem za to dostala pusu!!

4. Linoryt HP
Iniciály učňů psané oficiálním fontem Harry Pottera jsem si zrcadlově(!) překreslili na staré podlahové lino. Rytí šlo dětem zpočátku dost ztuha, ale když se pak pustily do rytí do moderních materiálů 21. století, šlo to jak po másle. Nikdo se neřízl, jen jedna maminka ... Na lino jsme pak nanesli tiskařskou barvu v barvách bradavických kolejí - Nebelvír, Havraspách a Mrzimor, přejeli silou tiskařským válečkem a šlo se tisknou na plátýnko. Opakovaně; někdo se radoval z prvního tisku, někdo pokračoval. Vlastní erby jsem pak dětem přišila na stroji; ano, hádáte správně - bylo to ve čtvrtek.

5. Lord Voldemort
Piňatu lorda Voldemorta jsme předposlední noc s holkami tajně vyrobily z kartonu a bílého krepáku. A dovnitř jsme zavěsily křehký papírový pytel plný malých plyšových soch. Další den šly děti od půl jedenácté noční bojovku blízkým lesem, splnily si úkoly na třech stanovištích a nakonec vy víte koho našly zavěšeného na stromě a pustily se do něj svými košťaty, aby se jim dolů na zem sneslo jedenáct hebkých Hedvik.

6. A ty poletující svíčky, které vás tolik okouzlily? Ty jsou ruličky od toaletního papíru, do nich tavnou pistolí nalepená LED čajová svíčka - zavěšené na silonu na obyčejném připínáčků na stropním dřevěném trámu.

7. Originální font písma Harry Pottera na zvací dopis do Bradavic si stáhnete tady.10. ...

A co byste přidali vy?
Měli už jste doma někdy Harry Potter party? Nebo jste s ním taky jeli rovnou na tábor? 
Tohle dětské tvoření je stejně nejkouzelnější na světě!
Žádné komentáře:

Okomentovat