neděle 23. ledna 2022

Rok chladové terapie

Začala jsem loni únorový den, kdy tehdejší ministr školství řekl, že děti půjdou do školy možná do konce školního roku, m o ž n á! Z obavy o své duševní zdraví jsem se připadala k mému již otužujícímu se muži a vlezla spontánně na 10 vteřin do kádě.

Dnes se otužuji denně pět minut, počítám si; mlčím, koukám. Otužuji se ráno a miluji tu rázem čistou mysl - kategorie NEUMÍM, NEVÍM, NIKDY NEDOKÁŽU jsou pryč. Ledová voda mě zalívá nadějí a výbornými nápady. Je to kouzlo, na kterém jsem závislá.
Po roce rozeznávám mnoho druhů zim, mnoho druhů chladu vzduchu i chladu vody. Taky je otužování pro mě každý den jiné. Voda v kádi mě nestudí - ponořím se po ramena, první vteřiny dlouze a nahlas vydechuji, a pak se ve mně rozlívá zen. Někdy se mi chce v kádi blahem až usnout.
Po roce chladové terapie jsem přišla o lupenku, se kterou žiju celý život. Včetně vlasů, které si nenamáčím. Voda v kádi (750 l) zůstává přes zimu čistá a zamrzá.
Přečetla jsem knihu Chladová terapie od Libora Mattuše
...
Stále mám ale ráda dlouhou, horkou sprchu a večer, když jsem unavená, je mi zima, nosím bačkory
a spím ve svetru.
A upřímně otužování je rozhodně součástí mojí krize okolo čtyřicítky - pravidelně plavu, jím zdravěji, omezila jsem alkohol a vystoupila jsem ze své komfortní zóny, abych vlezla do kádě.

Protože věřím, že když budeš v životě dělat jen lehké věci, tvůj život bude těžký.
...
A co vy - chtěli byste to taky zkusit? Nebo vás ledová voda stále nechává chladnými?
A máte někdo otužovací sud na balkóně - na něj mi chodí moc dotazů?6 komentářů:

 1. Roso, jste Hvězda. Obdivuji vás. Oba. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřin,

   dělám to pro své zdraví, na těle i na duchu, obdiv není potřeba - staráme se o sebe přece všichni!!

   Ať žijem!!

   Vymazat
 2. Vzdyt tam mate hrozne videt:D Tu kad jste kupovali primo kvuli otuzovani?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Lali,

   je to otužovací káď na 750 l a vidět tam nejde vůbec, ten průhled je na vedlejší pozemek; cesta se stáčí doleva, my jsme vpravo - z takového úhlu by mě mohla vidět ... leda sova ... :o)

   Zdraví všem!

   Vymazat
 3. Obdivuju, ale vůbec mě to neláká. Miluju teplo, horkou sprchu, spím v teplých ponožkách, nosím merino tílka... Káď na balkóně by byla asi pozdvižením pro několik sousedů:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každému, co jeho jest, Zuzan.

   Teplo teplo, zima zima.

   Hoří!

   Vymazat