Stránky

pátek 29. července 2022

Desatero Harryho Pottera


Všemi kanály a sítěmi k nám pořád míří pochvaly na našeho Harry Pottera - proto vám dnes nesu výtvarný návod, jak se jej celý týden pořádně užít.

HARRYHO DESATERO

1. Čarodějnické pláště
Ty si děti samy šily v ruce (ano, měli jsme s sebou šicí stroj, ale pedál k němu se jaksi našel až ve čtvrtek). Lichoběžník pláště měl kratší stranu u krku asi 55 cm, delší u kolenou 100 cm a protější strany 65 cm. Děti si do černé podšívkoviny střihly podle kartonové šablony a u krku ušily tunýlek, kterým zicherkou protáhly červenou saténovou mašli (75 cm) .

2. Kouzelnické hůlky
Jsme si našli v krkonošském lese, klasický bílý modurit z výtvarných potřeb děti jednoduše vymodelovaly do hádka a jim si přesně podle sebe ozdobily dřevěný klacek. Všechny klacíky jsme pak na plechu upekly v troubě na 120 stupňů krátkých dvacet minut. Věděli jste, že ve skutečných Bradavicích měl každý hrdina hůlku jinou?

3. Moudré klobouky
Ty jsme pekli ze svatomartinského těsta podle výborného receptu Moniky na kopečku. 250 g másla, 250 g zakysané smetany, 400 g mouky, špetka soli a půl lžičky vinného kamene. Na ořechovou náplň pak 300 g namletých ořechů, 200 g moučkového cukru, 2 bílky, 2 lžičky skořice, 6 lžic rumu. S Týnkou jsme si přivstaly, připravily těsto (aby si 2 hodiny odpočinulo v ledničce) a po snídaně jsme se do něj všichni společně pustili. Každý učeň pod mým vedením vymodeloval čtyři moudré klobouky, kolik jich nakonec kdo snědl, netuším.
PS: S rumem do ořechů mi klasicky ujela ruka a ... od všech jsem za to dostala pusu!!

4. Linoryt HP
Iniciály učňů psané oficiálním fontem Harry Pottera jsem si zrcadlově(!) překreslili na staré podlahové lino. Rytí šlo dětem zpočátku dost ztuha, ale když se pak pustily do rytí do moderních materiálů 21. století, šlo to jak po másle. Nikdo se neřízl, jen jedna maminka ... Na lino jsme pak nanesli tiskařskou barvu v barvách bradavických kolejí - Nebelvír, Havraspách a Mrzimor, přejeli silou tiskařským válečkem a šlo se tisknou na plátýnko. Opakovaně; někdo se radoval z prvního tisku, někdo pokračoval. Vlastní erby jsem pak dětem přišila na stroji; ano, hádáte správně - bylo to ve čtvrtek.

5. Lord Voldemort
Piňatu lorda Voldemorta jsme předposlední noc s holkami tajně vyrobily z kartonu a bílého krepáku. A dovnitř jsme zavěsily křehký papírový pytel plný malých plyšových soch. Další den šly děti od půl jedenácté noční bojovku blízkým lesem, splnily si úkoly na třech stanovištích a nakonec vy víte koho našly zavěšeného na stromě a pustily se do něj svými košťaty, aby se jim dolů na zem sneslo jedenáct hebkých Hedvik.

6. A ty poletující svíčky, které vás tolik okouzlily? Ty jsou ruličky od toaletního papíru, do nich tavnou pistolí nalepená LED čajová svíčka - zavěšené na silonu na obyčejném připínáčků na stropním dřevěném trámu.

7. Originální font písma Harry Pottera na zvací dopis do Bradavic si stáhnete tady.10. ...

A co byste přidali vy?
Měli už jste doma někdy Harry Potter party? Nebo jste s ním taky jeli rovnou na tábor? 
Tohle dětské tvoření je stejně nejkouzelnější na světě!
středa 27. července 2022

Čarodějky


Nemyslete si - neshodneme se na všem. Jestli mají děti pít birell nebo nemají. Neshodneme se ani v názoru na sociální sítě. Nebo komu je či není podobný můj muž. Přesto je pro mě týden na horách ve společnosti čtyř dalších žen nesmírně inspirativní a krásný.

Učím se toho od Andrey, Lindy, Lucky a Martiny moc. O těle a stáří. O vztazích - partnerských i rodinných. O mateřství. O (ne)výchově. Rok co rok spolu řešíme celulitidu, lymfu a tabuleh. Už osm let se spolu smějeme a pláčeme, zatímco slzy i prosecco tečou proudem, telefon ukazuje dvě hodiny ráno a nás pět jde teprve spát.

Každá jsme jiná, jinak stavěná a jinak vychovaná. Nosíme jiné značky a jiné starosti na srdci. Ale všechny bychom se pro své děti přetrhly a je někdy přetrhly nejradši taky. Řveme na ně, posíláme je pryč a sebe taky umíme poslat do háje.

Jsme ženy malé, velké, brejlaté, osvalené, držkaté. Poctivé, upřímné, sebejisté, vyrovnané, zenové i zničené. Fotogenické a nefotogenické. Natěšené. Spokojené a nespokojené. Zamilované.
Ale hlavně zdravé a mladé!!

Holky, děkuju.

A vy mi napište, jak to s ženskými kolektivy máte vy. Taky je vyhledáváte a čerpáte z nich sílu? 
Nebo by vás do společnosti bez mužů nedotáhli ani párem volů?

úterý 26. července 2022

Prázdninově zavřený e-shop


Od 1. do 14. srpna 2022 bude Mitnik e-shop zavřený.

Kabelky, kabelečky a kufry To je moje si můžete vybírat a objednávat stále, jen krásně zabalený balíček za vámi odfičí až v pondělí 15. srpna.


Udělejte si radost Marimekko psaníčkem nebo novou taškou k vodě.
Kupte si na kosmetiku na cesty nové šikovné etuje, přehledný organizér a dětem klasický kartonový kufr.

Teď jsem tu jen pro vás!

Kupujte autorskou českou značku.

neděle 24. července 2022

Týden s Harry Potterem


V sobotu dětem přišly zvací dopisy.
V neděli si vlastní rukou samy ušily (ze zlevněné černé podšívkoviny) pláště, aby navečer z nástupiště 9 a 3/4 prošly zdí do Bradavic.
V pondělí si vyrobily - z klasického moduritu a dřeva - svou originální kouzelnickou hůlku, aby s ní odpoledne na louce složily první zkoušku z kouzlení.
V úterý nás pozemská horka vyhnala hodně nahoru - na výlet mezi mudly na Dvoračky (1140 m n.m.), aby si děcka cestou domů na Riegerovou boudu nasbírala v lese krkonošské chroští, ze kterého si svázala své první koště v životě.
Ve středu pak děti složily druhou zkoušku - tentokrát z HOPu a odletu na koštěti.
Ve čtvrtek si na kouzelnický plášť vyrobily prostřednictví skutečného linorytu erb s vlastními iniciálami ve fontu písma Harryho Pottera a barvách své koleje. Aby se Nebelvír, Havraspár a Mrzimor odpoledne - jen co nám na louku padl stín - utkaly v tradičním famfrpálu (3 obránci vs. 3 útočníci aneb něco mezi vybikou a basketbalem).
A v pátek složily zkoušku závěrečnou z pečení magických muffinů a tvorby svých kolejních lektvarů. A nebáli jsme se ani noční bojovky, na jejímž konci naše čarodějnické učně čekala Voldemortova piňata plná malých plyšových Hedvik, které si děti odvezly domů.

Konec.
...

V hlavních rolích

Andrejka McGonagallová,
které ze srdce děkuji za H.P. nápad, mistrovské umění v kuchyni i její tah na branku, nejen tu famfrpálovou. Miluji tě, Minervo!
Martina Snapeová,
které moc děkuji, že uměla magicky kouzlit mezi kádinkami s lektvary i hráči famfrpálu
v roli skoro létající zlatonky.
Lucka Hagridová,
kterou bych nosila za rukou za to, jak parádně vzala na svá ramena obrovskou roli Rubeuse.
A Linda Hoochová,
která roli madame H. nehrála, ta se jí přímo stala - ještě dřív, než nás všech šestnáct stačilo říct famrfpál. Díky!

Nejmilejší učitelský sbore, bylo mi opět po roce velkou ctí - čarovat s vámi 24/7.
V lepší škole jsem neučila.
...
Tak to byly naše prázdniny aneb jak řekl v Tajemné komnatě pan Weasley -
"Je úžasné, co všecko si mudlové vymyslí, aby se obešli bez čar a kouzel."Vítejte v Rokytnicích!


Modurit jsme koupily ve výtvarných potřebách a upekly ve troubě na 120.

Škola čas a kouzel v přírodě.


V civilu na Dvoračkách.
Font Harryho Pottera je volně ke stažení.

Co je kouzelnější než dětství?