Stránky

čtvrtek 29. října 2020

Dárek pro muže - pánské penály


Vybrala jsem ty největší best-sellery dámských kabelek a ze stejných látek ušila pouzdra pro pány. Na tužky, poznámkové bloky nebo náhradní roušku. To ostré vymezení žen a mužů však u mě neberte vůbec vážně. Šikovné malé etuje s praktickým koženkovým dnem jsou pro všechny, kdo mají rádi mou hru s detaily a čistou ruční práci.

Stejně jako nová přání Jany Nachlingerové v rostistickém e-shopu nejsou rozhodně jen pro děti, ale především pro ty, kdo rádi slaví a užívají si štěstí života, jak to (teď) jen jde!

Tak ať se vám všechny novinky líbí, ať vás baví a vykouzlí vám úsměv na tváři.

Klidná tvídová vlna.

To je vám ptáček!

Okrový podzim jedna báseň.

A místo křečka, pošlete babičce tygra!

Všechna přání jsou uvnitř vždy prázdná - aby se tam vešlo vše, co máte na srdci.

Ilustrovala Jana JouJou Nachlingerová.

A poštovné zdarma při každé objednávce nad 1000 korun a rouška k tomu, to je zase práce Mitnik.

pondělí 26. října 2020

Magdalena Jeleńska: Archistorie


Polský počin architektonické encyklopedie pro školní děti je výjimečný. Je to veliký formát a veliký kus znalostí. Celá Archistorie - vyprávění o architektuře je rozdělena do dvanácti kapitol, které se zkraje monotematicky věnují stavebním materiálům (kámen, cihla, sklo ...) a následně druhům staveb (dům, věž, most ...). Každá z kapitol začíná sympaticky středně dlouhým úvodem a následuje pěkný přehled medailonků typických příkladů ze světa, ale i od nás! A za to z celého srdce děkujeme autorce Magdaleně Jelenské, že si z naší české kotliny vybrala a pečlivě představila Katedrálu svatého Ducha v Hradci Králové, Vilu Tugendhat, Karlův most, ale i modlitebnu Církve bratské v Černošicích. A děkujeme (předpokládám) i redakci nakladatelství Labyrint, která do textu šikovně začlenila naše příměry - třeba že kapacita antického Kolosea odpovídala dnešnímu strahovskému stadionu, asi pro padesát tisíc fanoušků.

Členění celého architektonického slovníku je praktické a nás s chlapečky při čtení vždy hodně bavila nejen minulost unikátních staveb, ale i její žitá současnost - věděli jste třeba že na vršku Velké čínské zdi se nyní každoročně běhá maraton? A stejně jako rodič velice oceňuji i citlivě představenou sociologickou vrstvu funkce architektury, aby si i naše děcka uvědomila, že vnější a vnitřní vzhled bydlení závisí na aktuální módě i společenském postavení a bohatství jeho obyvatel. Ostatně sama autorka - varšavská architektka a teoretička architektury - knihu originálně napsala pro své čtyři děti. A maminka ví!

A Acapulco Studio (Malgorzata Nowak a Agata Dudek) zase umí! Nepřehlédnutelně stylizovaná typografie, křehké ilustrace konkrétních staveb i celková barevnost stažená pouze do teplé žluté, žvýkačkové růžové, zdravé zelené a švestkové modré atypicky přitahuje pozornost, přesto neotravuje, neubližuje ani neničí.

A nádherný drsný papír knihy je taky láska na první pohled.
...
Vydala Raketa v produkci nakladatelství Labyrint.

Celou knížku pravděpodobně nepřečtete na jeden zátah, za to se k ní můžete - malí i velcí - mnohokrát vracet.

Omezená a oku lahodící barevnost.



A povedené ilustrace nepostrádající ani vtip.


Ať se vám čtení líbí - doma s výhledem do světa!

neděle 25. října 2020

Akce Podzimní prázdniny (triko+knížka)


Všechno je teď jinak - místo tradičně plánovaných Orlických hor zůstáváme doma, místo osvěžující změny místa, režimu i zážitků, zůstáváme stále doma.

A tak vám aspoň nesu pěknou podzimní akci.

Sáhněte po motivu, barvě i velikosti trika, která se vám vždycky líbila, 
vylítejte se celý týden pořádně venku a navečer si pak doma zapište do dětského deníku všechny vaše šťastné vzpomínky.
...
Akce platí do neděle 1. listopadu.



Oblíbený cyklo-motiv všech správných bikerů ilustrovala Jana Nachlingerová.



Malej a velkej, modré a bílé. Tak ať i s vámi podzim tak hezky ladí, mojí milí.

čtvrtek 22. října 2020

Anete Mecele: Kiosek

Možná je to milá knížka pro děti, růžově pastelová story s dobrým koncem - ale dost možná je to nádherná metafora, jak se v tom naučit chodit, v tom nejlepším smyslu slova.

Nepřehlédnutelná paní Olga má svou trafiku a dlouhou řadu pravidelných zákazníků, kteří si k ní chodí pro čerstvý tisk i dobré slovo. Ona sama žije dnem i nocí právě uvnitř svého kiosku, až do jednoho výjimečného rána, kdy se s ní celý stánek převalí, Olina v něm se však postaví na nohy a v tu chvíli začne její dynamické dobrodružství v řetězci náhodných událostí.

Víc vám o lotyšské pohádce už neprozradím, ale musím se přiznat, že v tamější okamžiku kolize a krize převržení stánku mi vyhrkly slzy do očí. Nejsme my všichni teď v nouzovém stavu uvízlí v kiosku?! Nemůžeme chodit do školy, potkávat se s přáteli ani cestovat. Nevídáme se s prarodiči, nechodíme na výstavy; nechodíme nikam! Ale co když se dá i v této mimořádné situace najít vnitřní svoboda? Co když se nějak dá rozchodit ono podivné úzko a naše pravidelná nenálada?

Ale zpátky od otevřených úvah k této úžasné knížce, kterou napsala a nakreslila Anete Melece (1983), její stejnojmenný animovaný film Stánek (Kiosks) z roku 2013 získal respektu hodnou sbírku evropských i světových filmařských ocenění a vy se na něj můžete podívat na Anetiných stránkách.

...

Ať už se sami cítíte volní jako ptáci, nebo ne, Olžin příběh vás zaručeně pobaví i dojme. 

A Tereza Booth, která v redakci knihu připravila, vám vzkazuje, že je to podle skutečné události - ale o tom já nic nevím!

Vydalo nakladatelství Labyrint.

Něžná barevnost, plošná ilustrace a vtip v každém tahu štětce.

Už titulka knihy je prořízlá a její okno je skutečným oknem dovnitř do stánku.

Živý cvrkot ulic Rigy.

I žitý stereotyp mnohých nás.


Až najednou se to stane!


Přejeme vám krásné čtení a široká křídla, děcka!

středa 21. října 2020

Distanční výtvarka

Naše děti teď měly možnost výtvarné hodiny na dálku - všechny pomůcky k podzimnímu obrázku jsme dostali předem a na nás už bylo jen dílo samotné a sladký požitek z něho. A koho by dynamicky barevná technika stříkaných listů taky zaujala, můžete s námi.

Potřebovat budete klasický béžový balící papír A3, malý bílý výkres A5, vylisované listy a jiné větvičky, příborový nůž a temperové barvy.

Snadný postup v pěti krocích:

1. Připravte si podkladový (balící) papír tak, že na něj rozprašovačem nastříkáte žlutou temperovou barvu.

2. Malý výkres přeložte na výšku na polovinu, nakreslete si na něj půlku tvaru vázy podle vaší představivosti a osově souměrně ji následně pěkně vystřihněte.

3. Vystřiženou vázu pak položte na žlutý podkladový papír a okolo a uvnitř ji postříkejte temperovými barvami přes okraj nože tvrdým štětcem lehce zředěnými barvami. Vázu potom odstraňte z podkladu.

4. Nad hotovou vázu poté vyskládejte hezky podle vašeho cítění vylisované listy a další krásy přírody a opět přestříkejte přes nůž temperovými barvami.

5. Odstraňte i listy a máte hotový obraz. Gratulujeme!


A teď když známe postup, pusťme se do toho!

Z malé A5 přeložené na půl vystřihneme svou vázu. Kubka si vymyslel antickou klasiku, Týnečka srdce.






A následuje stříkání. Barvy můžete volit okrové, rezavé, zelené i modré. Jen pozor - přílišná změť barev může na závěr působit "špinavě". A taky je fajn, když si suchou krásu přírody zatížíte třeba malými kamínky, ať se vám nepohnout.


A pak ještě jedna rada off record - stříkání barev je stříkání(!) barev, a tak si dopředu zvažte, jestli je dobrý nápad dělat to u bílé stěny.
Za mě bych řekla, že ne tak úplně aneb jak jsme pak šudrovali i zeď v kuchyni ...
...
A na konec ještě doporučíme - stříkejte co nejdéle a pečlivě, ať je obrázek pořádně výrazný. A taky se nám osvědčili, že působivěji ve finále vypadají spíš plošné listy než kapradíčko. Tak ať se dílo podaří!