Stránky

pondělí 29. června 2020

Došly mi mísy


Ale zas jsem to vše trhala ještě horké od slunce. Nejsladší je černý rybíz a nejčernější teď moje ramena. Tímto považuji prázdniny za zahájené!

neděle 28. června 2020

LETNÍ SLEVA


Ať jste pěkně připravené - ať si to léto užijeme! Větší než velké plážové tašky nyní mínus 30%, to je za 1200 korun.

Sbalte si všechno s sebou a zbytek hoďte za hlavu!!

pátek 26. června 2020

Trička To je moje


Děti venku u vody; čerstvý vzduch, čirá voda, jasná obloha. Kamarádi, lumpárny a život jako na dlani.

Naše nová lehoučká, bavlněná, moc příjemná dětská a dámská trika už jsou skladem.
Čtyři barvy a tři motivy.

Ilustrace jsou tradičně ze štětce Jany Nachlingerové, autorkou střihů volnějších linií, rukávů zakončených ohrnutím, délky do oblouku a zadního prodlouženého dílu je Bára Zajíčková (Shark in the Park).

...

Užijte si prázdniny, volných dnů s plným programem. Užijte si 100% českého léta!

A dneska pro vás ještě něco z včerejšího focení u nás u Berounky - krásné oficiální fotky budou hned!!


Holčičárny.

Kluci cvrnkaj´kuličky.



A mamka skáče gumu - trojky!



...


pátek 19. června 2020

Časy se ne|mění


Viděli jste Mikiho na křtu? Vůbec to nechápu, ale tomuto mému malému miminku jsem včera byla na první třídní schůzce. Nejsem v té roli nováček, navíc Mikešek bude mít shodou okolností i stejnou paní učitelku jako Kubka - přesto, nebo právě proto si přeji, aby si to všecko náležitě užil.

Vstup do školních bran, první čtení a psaní i kamarády možná na celý život. A taky svůj první školní kufřík v životě.

Je to sláva a je to k neuvěření, jak to letí! A jestli taky teď sháníte školní výbavu,
naše kufry na výtvarné pomůcky jsou tu jen pro vás! Vykročte pravou a s českým zavazadlem v ruce.


Ilustrovala Jana Nachlingerová.



Unese v životě všecko!

čtvrtek 18. června 2020

To je moje knížka


Už jsou to neuvěřitelné čtyři roky, co jsme v červnu dva šestnáct křtili naši pamětní knížku. Já s Týnkou tajně pod srdcem a naše fajn budoucnost před námi jak na dlani. To, že jednou přijde na svět celá kolekce To je moje, v tu chvíli nikdo ani netušil. A vlastně ani nevím, jestli víte, že původně mě Hračkotéka oslovila k jinému projektu - ale na první společnou schůzku jsem si s sebou přivedla Janu Nachlingerovou a holkám z Hračko řekla, že bych si raději přála napsat pamětní deník.

Jako mně v socialistickém Československu od roku 1981 psala moje maminka. Třeba o tom, jak jsem se nestihla stát pionýrem. Pamatujete? Vzpomínáte? Psali vám rodiče? A píšete dneska svým dětem?

Věříte ve vzpomínky? Slova, obrázky, emoce ...




To byla moje veliká inspirace.

...

A toto můj výjimečně krásný okamžik života.




středa 10. června 2020

Máme vás rádi


A pro červnové číslo časopisu S dětmi v Praze jsem také oslovila šestnáct maminek a tři pedagogická esa z mého nejbližšího okolí, abych mohla napsat text o poděkování učitelům na konci roku. 
...

Máme vás rádi

Když moje teta – lékařka – rozbalila bonboniéru z dárkového bílého papíru a na stůl jí vypadla obálka se vzkazem: „Děkujeme Vám, paní učitelko!“, bylo to jasné! Jednalo se o višně v čokoládě, které se staly tak zvaným putovním dárek; někdo je dostal, nechtěl, a tak poslal dál. Čím ale potěšit na konci školního roku paní učitelku/pana učitele, aby měli opravdu radost? Tím spíš v této výjimečné on-line době, kdy se z mnoha z nich stali výborní youtubeři?

Chceme-li zůstat tematičtí, červnové finále a dva měsíce prázdnin se přímo říkají o odpočinek, a tak je milé odměnit své vyučující třeba levandulovým čajem, relaxační solí do koupele či rovnou určitě zaslouženým poukazem na masáž. Ostatně pedagog si může dát pomyslně i doslova nohy nahoru i u tabulky kvalitní čokolády, dobré kávy nebo voňavého sýru. Mezi vyučujícími i mezi dárci jsou pak velice oblíbené potraviny domácí výroby – uvařte s dětmi paní učitelce hutnou domácí marmeládu, upečte společně máslové sušenky či stočte bezinkový sirup. A pohrát si samozřejmě můžete i s osobním balením dárku, s plátěným víčkem z kostkovaného kanafasu nebo papírovou etiketou s věnováním.
A zmiňuji-li psané slovo, opravdu působivé a dojemné jsou také skupinové dárky. Záleží na věku žáků, ale třída může paní učitelku odměnit pohádkou na pokračování, dobrodružným příběhem, humoristickým románem nebo až detektivní povídkou. Studenti si určí pořadí a délku textu, který na sebe bude navazovat, a pak už stačí hotové čtivo společně nechat svázat či dát do jedné dárkové krabice s mašlí. Důležité je mít šikovného organizátora, který třídní partu dokáže správně namotivovat a přimět k řádnému odevzdání a včas. Vzniklá story pak bude mít výjimečnou hodnotu, kdy každý žák věnoval svému učiteli svůj čas a do textu se sám jistě otiskl více než jedinečně.
Když se během roku formálně i neformálně obrátíte na své současné i minulé vyučující s klasickou otázkou, co rádi od žáků dostávají, jejich úvodní reakce vždy spojuje vděk, že si žáci vůbec vzpomněli. To je potěšující pro všechny, ať už je dárkem tradiční vázaná květina či hrneček s motýlem. Chcete-li se ale vyhnout nárazovému zasypání učitele pugety i riziku, že se s domácím porcelánem paní učitelce či panu učiteli tak úplně netrefíte do vkusu, sáhněte po praktičtějších dárcích. Na léto to může být prázdninový plecháček ideální na kempování, látkový obal na knihu, který ji ochrání před poničením v plážové tašce nebo malá kosmetická taštička, se kterou můžete procestovat celý svět! Popřejte vyučujícím hezkou cestu, a hlavně šťastný společný návrat v září!
Rosa Mitnik
Extra tipy

1. Skutečný dárek
Opravdu mimořádným darem s výrazným charitativním přesahem pak může být společně darovaný certifikát Člověka v tísni. Tím žáci či studenti udělají radost hned dvakrát. Zakoupením certifikátu potěší svého učitele a díky vlastní štědrosti také pomůžou někomu dalšímu – chudé rodině kozou nebo i doučováním dětem. Skutečný dárek z kategorie Vzdělání pak pomáhá v chudých oblastech Afriky a Asie například vybavit školu potřebnými učebnicemi, tabulemi a dalšími důležitými pomůckami. Navíc papírový certifikát můžou všichni ze třídy opatřit svým ručně psaným věnováním. www.skutetecnydarek.cz

2. Mailové psaní
Co se naopak vedlo toho může zdát jako úplná maličkost, je osobní dopis či mailová zpráva učiteli. Ale jsou to právě tyto řádky – od dětí nebo od rodičů, které si vyučující nechávají léta a často se k nim opakovaně vrací, aby si znovu s radostí připomněli, co se jejich žákům ve výuce líbilo nebo co jim třeba nějak i pomohlo. Školní vyučování je běžně živý a živelný proces, který se odehraje tady a teď a každým zazvoněním končí. Když ale kantorovi zůstane v ruce upřímné žákovo psaní, je to pro něj profesní i lidská radost, která nikdy neodejde, nezestárne; která mu zůstane! Navíc dnes je toto krásný způsob, jak se mohou se svými vyučující rozloučit i žáci, kteří už tento školní rok do lavic nenastoupí.

3. Není kytka jako kytka
A jestli vám z ekologicko-etických důvodů vadí, že za námi během roku řezané květy musí cestovat přes půl planety, věnujte paní učitelce květinu výhradně vypěstovanou u nás v Česku. Nestyďte se ji nechat navázat nebo sami navažte obyčejnou kytici plnou lučního kvítí a plevele. Čerpejte z české přírody a naší zahrady. Darujte ji divoký puget plný strakatých barev – myslím, že od žáka stejného naturelu to bude dárek úplně přesný!

A když jsme u těch cestovních taštiček - nemůžu vám neukázat i moje nové Marimekko kousky.

Taky jako černobílý penál - na všecky barvy světa!

A ode dneška se do nabídky konečně vrátily i vámi tolik oblíbené omyvatelné Mandloně.


Nebo křiklaví papoušci v retro tónech. Stačí je jen chytit!

úterý 9. června 2020

Nakreslete portrét svého rodiče


Červnový úvodník - po koronavirové pauze - opět v tištěném čísle časopisu S dětmi v Praze se mi poved´. Mám z něj radost a vy to posuďte sami. A kdybyste měli stejnou chuť na malou rodinnou inventuru, co si po pandemii uchovat a na co radši navždy zapomenout, pusťte se do toho taky. A ještě vám k tomu vřele doporučuji podívat se na Zemi v nouzi - poslední díl debaty České televize, jak COVID-19 ovlivnil a ovlivní české školství. Mě to dost oslovilo, nejen inspirativní finská ministryně v Marimekko šatech.

...
Nakreslete portrét rodiče

Se synem jsme v domácí škole za uplynulé tři měsíce udělali leccos. Drtili jsme vyjmenovaná slova, mastili malou i velkou násobilku, učili se o Karlově mostě a jeho vejcích natvrdo přivezených z Velvar. Některé z úkolů byly ale opravdu krásné, a teď nemyslím jen ten tréninkový plán od kouče basketbalu - zejména pasáž o posilování břicha, kde si na fotkách sám trenér asi zapomněl obléct triko. To je samozřejmě vtip! Vážně jsem se ale dojala, když přes monitor synova notebooku zaznělo z úst jeho americké lektorky při hodině angličtiny: „Bring something beautiful!“ A zatímco náš Kuba letěl do kuchyně a vrátil se k počítači s červeným jablkem v ruce, spolužák Kája přinesl před kameru v náručí svého novorozeného bratra. To byste prostě ve škole nezažili. Naducané růžové miminko sladce spalo, zatímco celá třída tiše jihla pohledem. Láska v přímém přenosu on-line.
A fantastického fištróna předvedla i naše paní učitelka výtvarné výchovy. Úkol zněl jasně – nakreslete portrét rodiče. S doplňujícími pokyny: Portrét rodiče nejlépe nakreslíte, když rodič sedí v křesle nebo leží na gauči a nic nedělá. Tím výtvarkářka trefila hřebíček na hlavičku. Mezi mnou a manželem pak ještě proběhla malá slovní výměna, zda je vůbec vhodné, aby portrétovaný rodič sedíc v křesle držel v ruce i sklenici vína, ale nakonec jsme se oba shodli, že zmíněná rekvizita dodá obrazu na věrohodnosti.
A vám doporučuji to zkusit také! Mám na mysli onu uvolněnou chvilku klidu, kdy se vás vaše děti pokusí navždy zvěčnit. Protože kolikrát jste si za poslední čtvrt rok jen tak sedli? Všichni máme za sebou mimořádně náročnou dobu plnou vypětí i strachu, omezení a výrazných změn. Stálo nás to hodně sil, ale obrázek v rámečku od naší dcery či syna nám za čas myslím bude hlavně připomínkou intenzivního rodinného času doma spolu. Nyní už se těšíme z pomalého uvolňování a návratu k normálu, ale ta pevná pouta mezi námi si držme, stejně jako zcela nehybný výraz ve tváři, zatímco nás soustředěný autor pečlivě maluje. Přeji, ať vám se obě díla podaří!

Rosa Mitnik

K vyzvednutí na všech distribučních místech.

pátek 5. června 2020

Přišla jsem o facebook a dvacet tisíc z účtu


V úterý 3:13 v noci někdo obnovil moje facebookové heslo. Ve 3:14 mi přišla výstraha pro neobvyklé přihlášení. A přestože mi následně účet z důvodu - cituji: Ochrany vašich osobních a finančních údajů - zablokovali, o čtrnáct minut později mi(!) začala běžet (cizí) reklama, která si stihla z mého bankovního účtu stáhnout skoro dvacet tisíc korun, než jsem si ráno zablokovala kartu. A na facebooku už na ně čekal jen vzkaz viz print screen výše.

Volala jsem Kláře, Danovi a Gábi. Dostalo se mi veliké podpory, pár sprostých slov a vyřčené naděje, že tohle dobře (ne)dopadne. Peníze mi kartová společnost asi vrátí, ale s facebookem je to jiné. Následující dny se podnikla všecko proto, aby mi můj profil Rosa Mitnik obnovili, leč nepovedlo se. "Blbečci z facebooku", napsal mi kamarád. "No, ale škoda těch tři a půl tisíc fanoušků, o které jsem přišla", odpověděla jsem mu. "Ti se ti vrátí. Napíšeš hořkosladký příběh o nebezpečích, které skrývá dnešní doba. Víš jak, něco o tom, jak ti krádež identity pomohla najít sebe samu. Nebo tak něco.", uzavřel to Dan. 

A taky že jo. Vlastně nejvíc jsem si za ty poslední dny naplakala do kabelky z dojetí, jak to všechny okolo mě zaskočilo a chtěli mi pomoc. Kolik lidí mě kontaktovalo hned z rána, že se mi nedá napsat. Kolik pracovních vzkazů mi okamžitě přišlo jinou cestou. Neuvěřitelné, potěšující a posilující. 

Takže dneska už mám nový kabelkový profil Rosa Mitnik, protože znáte to - každý den je pro co šít!
Najdete jej tady.

Jeho vytvoření mi trvalo v řádu minut, jak dlouho znovu budu hledat vás, netuším. Ale budete-li mě opět sledovat, čekejte kabelky i jejich pozadí. Stovky kabelek a jednu mamku od tří dětí. 
Ve starém domě a se super novou kolekcí autorských sukní a českých triček k nim.

Budete-li mě sledovat, bude mi ctí. A děkuji vám za to.

A život jde dál!

čtvrtek 4. června 2020

Veliká plážová taška


Něco vám nesu - největší tašku, jakou kdy Mitnik měla. Aby se vám do ní vešlo celé léto, aby se vám do ní vešlo všecko! O dost jsem roztáhla délku kabely, malinko rozšířila festovní koženková ucha a sáhnout ve finále po proužkované lehátkovině už bylo lehké.

Vaše XXL plážová kráska je tu. Ale sluší jí to, i když venku leje a fouká. Protože víme, že léto není jen horký písek, vlahé vlny a orosený drink. Nejdůležitější je umět si to užít. Mít styl a k tomu radost ze života!

...
A jestli se vám navíc ještě nedaří odtrhnout oči od mé čerstvé jesenické větrovky, ráda vám doporučím tuto moravskou značku Woox. A můj zlatý pršiplášť budiž mi základem povedených prázdnin.


Celý svět - na rameni.

Tři centimetrová ouška z koženky.

A šikovné dno.