Stránky

pátek 31. března 2023

Jak jsem učila šít u Berouna


Milejší děti jsem snad neučila.
A ještě mě nikdy nikdo po skončení neobjal. Třeťáčci od Berouna.

Dvě hodiny jsme spolu šili, dvacet čtyři jehelníčků si vyrobili a bylo nám spolu tak hezky!








středa 22. března 2023

pondělí 20. března 2023

Šicí workshop pro školy


Chcete svým žákům a dětem ukázat lásku k řemeslu?
Představit poctivou ruční práci?
A osobně je seznámit s půvabnou profesí švadleny?
...
Pozvěte si do školy Rosu Mitnik.

Můj šicí workshop trvá dvě hodiny.
Všechny děti si samy vyzkouší šití na šicím stroji a vyrobí vlastní jehelníček, který si odnesou domů.

v mateřských školách, základních i středních.

Ideální počet dětí a dorostů ve třídě je 5 až 25.
Přítomnost paní učitelky a paní asistentky je vítaná.
Žáci a studenti žádné pomůcky nepotřebují.
...
Cena workshopu je 2000 korun.
V ceně je výklad, zapůjčení dobových i současných krejčovských pomůcek,
materiál k šití a materiál na jehelníček.

Jste paní učitelka, pan učitel, maminka nebo táta?
Neváhejte mě kontaktovat info@rosamitnik.cz.

Ráda sbalím své kabelkové království a přijedu právě k vám.
Bude mi ctí!

 

neděle 19. března 2023

Jak zařídit šicí koutek


Stroj tiše přede a vám pod rukama vzniká něco výjimečného, krásného, originálního.

Po deseti letech mitnikovského šití jsem pro vás sepsala užitečné desatero - bez čeho se doma neobejdete, chcete-li tvořit z látek a nití. Chcete-li si relaxovat, vypnout hlavu a zapnout šicí ve společnosti ostrých nůžek a měkkých jehelníčků. Uvařte si kávu a začtěte se do receptu na šikovnou pracovnu; však znáte moje motto: každý den je pro co šít.

1. Pracovní stůl
Ten musí být a já si od doby, co bydlíme za Prahou, nemůžu vynachválit ten dvojmístný. Dva metry široký stůl, který mám jen pro sebe, využívám celý. Vlevo šiju, vpravo odkládám a chystám si látky, zipy, karabinky. Vlevo pak balím balíčky, vpravo píšu - všude je mě plno. Vybrat si svůj stůl, kde budete tvořit, je základ a parádní nabídku velikých, malých, praktických rohových, s šuplíky i poličkami si dneska z pěkně z pohodlí domova můžete vybrat na českém vyhledávači nábytku a bytových dekorací Favi. Nemusíte lítat po krámech, ušetříte čas a vyberete si ze šikovné nabídky více jak tisíce obchodů a e-shopů na jednom místě.

2. Světlo
I kdybyste k šití sedali zásadně přes den, lampička uvnitř šicího stolu je málo. Na šicí musíte pořádně vidět, na šití si musíte posvítit! A protože hezky vidět byste měli i na stříhání či žehlení, doporučuji stolní lampu s nastavitelnou výškou a polohovatelným ramenem, abyste kužel světla mohli správně zacílit. Za mě je na šití nejlepší školní klasika, třeba tato kovová červená kráska.

3. Žehlící prkno
Bez prkna ani ránu, bez žehličky ani steh. Chcete-li mít své dílo půvabné, musíte mít po celou dobu při ruce žehličku. Látka se perfektně žehlí na začátku šití, látka se mnohokrát žehlí během každého kroku šití a látka se žehlí na závěr, až odstřihnete poslední niť. Nenechte si zkazit výsledný dojem poctivého kousku tím, že bude skrčený. Prkno si postavte co nejblíž a jdeme na to.

4. Židle
Jestli něco skutečně nejde, tak je to šít ve stoje. Bez sešlápnutého pedálu šicího stroje nepřivedete na svět jediný steh, a tak vybrat si pohodlnou židli k šití se musí. Protože miluju dřevěnou klasiku, sáhla jsem kdysi po tradiční tonetce. Ruku na srdce (i jinam), měkké polstrování na pracovní židli má ale něco do sebe. Žádné šití netrvá chvilku - pěkná práce a pěkné řemeslo se musí vysedět. Proto myslete na to, až si budete vybírat tu svou fajn parťačku ke stolu.

5. Police na látky
Jestli jsem na něco nepomyslela hned na začátku svého šití, tak to byly úložné prostory. Chtěla jsem šít kabelky a kabelečky, nenapadlo mě, že si všechny ty nádherné látky, pevné výztuže a nejměkčí vatelín budu muset někam dávat, někam uklízet. Při zařizování šicího místa proto mějte na paměti, že potřebujete také skříň, skříňku, poličku, kam s tím vším šicím.

6. Přepravky a organizéry
K šití tašek i oblečení patří taky veliká řada komponentů, jako jsou knoflíky, zipy, jezdce, karabinky nebo průvleky. Už mám vyzkoušeno, že člověk zkouší, nakupuje, nakupuje do zásoby ... A pak někdy doma zoufale hledá. Předejděte zavčasu chaosu a nepořádku a do šicího koutku si pořiďte přehledné boxy, pořadače a organizéry. Mít svou práci na sáhnutí, fajn u ruky je k nezaplacení; uspořádáním si ušetříte vzácný čas i vaše nervy.

7. Šuplíčky na drobnosti
Špendlíky, jehly a náhradní jehly do stroje. Nitě a cívky. Krejčovské křídy, krejčovské nůžky, krejčovský metr. Je toho hodně, maličkosti, které se snadno někam zastrčí či zakutálí. Ani tady nedoporučuji vytvářet nevzhledné hory šicích pomocníků, ale naopak si je hezky vyskládejte na oči. Buďte kreativní a použijte na to staré pořadače do šuplíků nebo plechovou krabičku po babičce. A jestli nic takového doma nemáte, sáhněte po průhledných organizérech třeba na Favi.

8. Správný metr
Až si budete pořizovat a vybírat, co všechno k vašemu šití budete potřebovat, z vlastní zkušenosti doporučuji, vyhněte se jedné laické klasice. A tím je látkový krejčovský metr. Přesněji, na orientační měření úplně stačí, k preciznímu šití ale nikoli. Chcete-li mít vaše dílo vážně krásné, měřte na milimetr přesně dřevěným nebo plastovým pravítkem. Látkový metr se totiž může časem vytahat a mít křivou blůzku ani etuji nikdo nechce.

9. Odpadkový koš
A finále jsem si nechala pro přehlížený kousek, ale bez pořádného koše na odpadky to při šití taky nejde. To nejsou jen titěrné zbytky nití od šicího stroje, to jsou odstřižky a odstřižky látek, koženek či popruhů. Je toho kupa, a kdo máte doma rádi všechno půvabné, sáhněte po koši s víkem. Já se teď zakoukala do ikonického smetanového kousku od Brabantia a myslím, že si jej už brzy nastěhuji k nám domů.

10. ...

A co za desáté? To už tradičně nechám na vás. Šijete doma? A co nesmí chybět k šití vám? 
Nezapomněla jsem na něco?










sobota 18. března 2023

Čau, sezóno!


Já chtěla jet lyžovat minimálně do Aspenu - jako vždy, muž vybral Brannou v Jeseníkách.

Ale utáhl mě na saunu a přírodní jezírko, a něco tak půvabného jsem už dlouho neviděla.

Sauničku za odměnu jsme si dávali všichni, poté co jsme dolyžovali na Ramzové, Miroslavi, Červenohorském sedle a Dolní Moravě. Počasí nás napínalo, přijeli jsme v pátek do zeleného údolí, aby nám za první noc nasněžila nádherná peřina. Nedělní azúro byla špica, další dny už jsme se bohužel svezli na vlně deště. Děti nás ale naučily, že když jedeš dolů lesem nebo fun-parkem a nahoru v zavřené lanovce, nic nic nic na světě není problém. Děcka, děkujeme!

Užili jsme si to, užili jsme se. V maličkém apartmánu dvacet pět hodin denně spolu; jen v lyžařském nebo v pyžamu. Byl to parádní konec sezóny.

A co vy - taky už jste pověsili lyže letos na hřebík?
Nebo se ještě někdo chystáte na zasněžené hřebeny? A kam?