Stránky

čtvrtek 18. prosince 2014

Blogerovo desateroVánočky jsou skoro tady, a tak dříve než stihneme strávit všechny spořádané dobroty, odbourat alkohol z pořádně domácích vaječných koňaků a zlíbat na návštěvách celou rodinu, je tu i nový rok a s ním - pro některé možná - i chvilka velkých předsevzetí!

I řekla jsem si, kdyby si třeba někdo jiný řekl, že chce nově v roce dva patnáct začít psát blog, tak mu jako zkušená teta udělím pár rad! Kdo chcete, čtěte dál.

Za prvé - profilová fotografie.
Budete-li blogovat, úvodní snímek je prosím potřeba vybrat zvlášť pečlivě. Musí vám to tam opravdu mimořádně slušet a na všechna svá asymetrická obočí, křivé dvojky nahoře, stříbro ve vlasech, hrb, nadpočetná břicha, vepřová kolena a kuželková lýtka zapomeňte! To si nechte až na první osobní setkání s jiným blogerem. Vaše drobounké vzhledové chybky totiž skvěle prolomí úvodní vteřiny blogerského rande na slepo a z obou tak okamžitě spadne nervozita z dokonalosti protistrany.
Tedy - krásná fotka je důležitá a váš dobrý start! Musíte na ni vypadat zajímavě, bezvadně, klidně až nereálně. Mě osobně třeba skoro každé ráno nepřestává udivovat, jak mile a upraveně na začátku stránek www.rosamitnik.cz já vypadám.

Za druhé - vytěžit.
Když se stanete blogerem, váš život se změní. Budete psát, o tom, co děláte a některé události - kterými žijete - budete muset pořádně vytěžit!!! Třeba dovolenou. O tom se dá totiž napsat (báječných) příspěvků až běda. Můžete začít třeba tím, že máte náladu někam vyrazit. V dalším postu se podělíte o úvahy na výběrem cílové destinace. Poté následuje (pro většinu čtenářů zpravidla nudná) žádost blogera o tipy k jeho(!) vlastnímu výletu. Pak přijde (konečně!) samotná cesta. Blogeři machři píši už během pobytu, tady já dávám opravdu klobouk dolů. Zbytek blogistů chystá cestovatelské příspěvky doma po vybalení kufrů a zapnutí pračky. Počet dílů vašeho cestopisu není opravdu (bohužel?) ničím omezen.
Neradi se vydáváte na cesty, nebojte - podobně epicky lze uchopit i jiné: třeba oslavu výročí narození vašeho potomka nebo taky vánoční přípravy u vás doma, nemluvě o těhotenství! A taková přenášející blogerka, to je teprv román na pokračování.

Za třetí - slovíčka.
Budete-li psát do éteru, měli byste si osvojit i tak zvaný Blogerský slovník eufemismů. Když totiž máte třeba něco bez nápadu, nazvěte to prosím tradičním, studenému či sterilnímu se tady u nás říká minimalismu, rezavé je industriální, křivé asymetrické, drahé kvalitní a staré retro. Plastové je praktické a dřevěné správné. Ne-chutné se nazývá zdravým a nezdravé chutným. Když jste nakoupili hadry šité dívenkami v Číně, jásejte, jak to bylo (cenově?) výhodné. Když jste za něco naopak pekelně zaplatili, pochvalujete si jeho fair-tradeovost či trvalou udržitelnost. Nákupy dětem jsou investicí a nákupy zbytečností pro sebe se vůbec nebojte krátce zdůvodnit jako potřebu udělat si malou radost. Stačí opravdu zmínit stručně, obsáhlé pak budou až naše komentáře - my se tady jako parta umíme pěkně podržet! Jsem v životě nečetla, že by tu kdy někdo odsoudil (sebevětší) marnivost. Ony totiž blogují a komentují jen samé uznalé a moudré ženy! My se podpoříme (a zpravidla hned druhý den si koupíme totéž.)

Za čtvrté - terra incognita.
Jestliže se rozhodnete, že budete patřit mezi blogery, jež i fotí svůj domov, vězte, že ostatní vlastně z vaší domovské adresy uvidí jen pár koutů. Za krátko totiž zjistíte, co je fotogenické a co sakra ne. Tak například od nás Mitniků já ukazuji dveře na pavlači, výhled z pavlače dolů na předzahrádku sousedů už ale nikdy. Mám totiž za to, že takový Disneyland by vás mohl zabít i přes počítač! V naši předsíni vídáte zrcadlo a kousek botníku, praskající zeď vedle ale vždycky při úpravách v pc programu esteticky říznu. Z kuchyně znáte kredenc, stůl, linku. Moc často jste ale neviděli naše kuchyňské kvazi-okno, protože jim jde vidět právě ta nemalá prasklina v chodbě. V obýváku máme gauč, to víte. Znáte i naši knihovnu a čtecí lampu. Ale skandál v podobě televize tajím! Stejně jako obsah všech našich skříni, radiátory pod okny, všudepřítomné kabely od elektrospotřebičů, vypínače, posuvné dveře, tatrovku nebo XXL plastový koš s ještě více plastovými hračkami našich dětí.

Za páté - kiks.
Jako ti, co píší své b-stránky, byste neměli taky zapomínat na to, že každý správný bloger občas ujede! Ujede a pustí do etéru nějakou blbost. Pozvání na výstavu, co právě skončila. Recenzi na výstavu, co skončila před třemi měsíci. Hrubku. Nebo hrubku rovnou v nadpisu. Já za svou největší koninu ever považuji příspěvek s názvem František Kupka: Cesta k Amfoře. Vzpomínáte? To víte, amfora, amorfa; hodinky, holinky, obojí se natahuje ...

Za šesté - dřív nebo později chce každý z blogu vytřískat nějaké prachy.
Milý začínající pisálku, ráda bych ti prozradila, že nejdřív tvé stránky nebude vůbec nikdo nenavštěvovat, ale - když se objeví čtenáři/hodně čtenářů, přijde (možná i na tebe) chuť na nějaký ten vydělaný zlaťák. Způsoby jsou rozmanité. Někdo(?) například zkusí on-line střelit svou ušitou kabelku. Jiný k prodeji nabídne své zrovna velké gatě. A další si rovnou založí e-shop. Dost možná že ti taky v mailu přistane nabídka s umístěním reklamního banneru na tvůj osobní blog. Za reklamní plošku si vyděláš za rok za dva tak možná na nové boty. Nebo spíš na polobotky. A nebo: ti  někdo napíše a ty na to kývneš a budeš on-line propagovat opulentně barokní a barokně opulentní koupelny (jako třeba já) nebo naopak chladné schodišťové systémy (jako třeba taky já) nebo dětský přípravek do vlasů proti vším (vši jsem ve vší počestnosti odmítla). S kým a za kolik půjdeš, to je jen na tobě!

Za sedmé - Každý bloger kradl. A kdo říká, že ne, dělá to doteď!
Nebo jemněji řečeno: všichni se od začátku necháváme někým inspirovat. Někdo se nám líbí. Máme ho rádi. A rádi bychom byli jako on. Zkusíme třeba něco vyrobit/ušít/napsat podle něj a jsme šťastní, když se nám to povede. A ze samého nadšení to pak vystavíme k pokoukání se i na monitorech jiných. Dobrý bloger jde ale (naštěstí!) dál a v tom, co dělá, si za čas najde svůj styl, svůj rukopis, svou jedinečnost. Taky proto máme všichni tak rádi dobré blogy.
I když - zloděj křičí okradli mě! Já tady teď sice mudruju o ctnostech a neřestech blogspotového světa, přitom nedlouho nazpátek jsem se pěkně předvedla: vykradla jsem sebe sama. Myslela jsem a v hlavě si dlouho chystala, jaká to pro vás nebude řachanda, když příspěvek o (druhé) velmi temně barevné kabelce pro jistou paní Vránovou(!) nazvu Černá vrána, abych o chvíli později zjistila, že totéž jsem udělala už loni na podzim. Navíc - upřímně - ani tehdy jste se buhví jak nesmáli. (Tak snad že by teď?)

Za osmé - jsme lidi.
To, co zas není až tak k popukání, ale o to pravdivější, je, že každá blogerka má své (ne/přiznané) tabu téma. Něco osobního, o čem nikdy(!) nepíše. Že je rozvedená. Že kouří. Že je rozvedená a kouří. Že má tchyni alkoholičku a gamblerku. Že nedodělala školu. Že má partnera na baterky. Nebo proč nemá děti. Nepíše o tom, ale když se dva z blogosféry potkají u vína, dost si toho řeknou. Klidně hned na první dobrou. Vím, už se tady opakuju, ale chci vám to zase napsat - ona pověstná blogerská dokonalost je totiž chiméra jak prase.

Za deváté - (první) adventní (neděle).
Teď trošku sezónně o naprosto elementárním blogerském must-have. Příspěvek s tímto názvem. Ano, je to ohrané, malinko hodně bez invence, zcela nepřekvapivé, furt se opakující, ale vy musíte! Tak jako každý bloger dýchá, přijímá potravu a vylučuje, hlavně a především postupně pálí čtyři svíce. A kdo neukáže svou voskovou čtverku, ten jako by v naší blogální vesnici ani nebyl! Adventní peep show se čtyřmi knoty je základ každého správného blogu. (Nebo aspoň to tak právě vypadá.)

A za desáté - všehochuť.
To je závěrečná směska správných blogerských typičností: nakupování v second-handech a (otravné?) vytahování se nejlepšími kousky (samozřejmě) za nejnižší cenu, čtení nejlepších(!) knížek a focení úryvků z nich, chození na designové akcičky a okamžité zveřejňování (klidně i nehezkých) snímků tam pořízených a celkově pak zveřejňování černobílých fotek, pokud ty barevné už jsou fakt moc škaredé. Sebeprezentace naopak na obrázcích, kde vypadáme výhradně dobře, i kdybychom tam neměli být skoro vidět (ona každá štíhlá nožka se počítá!). Focení nápojů z ptačí perspektivy. Nošení pruhovaných triček. Opakování se. Účet na pinterestu. Razítkování. Retrofílie. Smysl pro detail. Smysl pro humor. A smysl pro radost ze života!

Takoví jsme my.

36 komentářů:

 1. Párkrát jsem se chytla za nos. :-) Vtipné. A pravdivé.

  OdpovědětVymazat
 2. Bomba!
  Už asi rok se Ti chystám napsat dopis!
  Martina

  OdpovědětVymazat
 3. Musím se smát a taky se trochu vidím (dokonce ne jednou ale asi tak 10x....). A mé tašky alá RM - ovšem lopotila jsem se s nimi tak, že bych si nevydělala ani na bačkory a spíš o to víc obdivuju ty Tvé..... a navíc to znamená, že jsi asi slavná :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Já nesouhlasím :) ... a to hned s prvním bodem :) ... Ve skutečnosti jsi stejně dokonalá! A nervozita ze mne tehdy nespadla po celou dobu :).

  Jinak teda napsáno perfektně!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Já jsem tak ráda, že patřím do té blogální vesnice - i se svými soudkovitými lýtky a povolenými pažemi, které občas přiznám, ale většinou se je snažím skrýt, rozčepejřeným dítětem odmítajícím vykouzlit na týdenním focení dokonalý kukuč a s občasnými pravopisnými chybami, na které mě v rámci blogerské či ženské sounáležitosti jednou za čas někdo decentně upozorní... A hlavně že znám zápisky tety Rosy! Tak hezký konec adventu, pěkné svátky a spoustu pěkně nafocených kabelek!!!

  OdpovědětVymazat
 6. konecne nejaky poriadny navod pre nas zelenacov! a zacnem rovno s tym vykradanim (teda pardon - inspiraciou) ACHACHA!

  OdpovědětVymazat
 7. Já tě fakt žeru, tolik popularity na tvém blogu, já snad začnu taky blogovat, dle tohoto návodu nemůžu udělat chybu :o)))
  Petra Vr..

  OdpovědětVymazat
 8. To jsem psala já? Ne ty! - AHA:-)...
  A když jsem se našla asi ve všech bodech, to jsem jako blogerka? Fakt, supeeeer..., jdu bourat futra! To tě zase políbila můza, přesně takové čtení jsem dnes potřebovala - si to krásně zrekapitulovala.
  Pusu Lucky Lů.
  PS. A tvá adventní čtyřka???

  OdpovědětVymazat
 9. Ze bych to taky zkusila...? ;-) Pekny den, Iveta

  OdpovědětVymazat
 10. Ty jsi TETA nás všech....mám z Tebe holka radost, ani nevíš jakou...pa Vokopka

  OdpovědětVymazat
 11. tesat do kamene! Aneb právě proto nebloguju. :-) (Vlastně už nebloguju, před deseti lety jsem to sice v rámci okruhu svých známých provozovala, ale začlo mi vadit, že tam "lezou" cizí lidi, kterým do mě nic není. A že mě v budoucím zaměstnání měli prokouknutou už dávno před pohovorem. A že u všeho, co podnikám, začínám přemýšlet, co o tom napíšu. Dnes mě mrzí, že nemám zálohu svých překotně smazaných stránek, bych se o sobě něco dozvěděla.)
  Jo, a k bodu šest musím napsat, že mi blikající reklama na blozích vadí natolik, že je pak přestávám sledovat. Reklama ukrytá v článku mi neva.
  Tvému blogování zdar!

  OdpovědětVymazat
 12. Teda já trochu nesouhlasím s bodem 10 - černobílé fotografie, pro ty já mám obzvlášť slabost, ale ty povedené, pravda :-)))) A profilovka .... hmm raději ji nemám na úvodní stránce. Jinak bravurně sepsáno!

  OdpovědětVymazat
 13. Návod přímo famózní. Bod číslo tři, sedm a deset za mě nejvíc nejpravdivější.
  Musím se zamyslet nad svým blogování , třeba když vše přepracuju podle návodu tak udělám ještě díru do světa. :o)
  Zdravím a přeji přenádherné skutečné (neblogové) Vánoce!!!!

  OdpovědětVymazat
 14. :DD luxusní souhrn, "adventní peep show se čtyřmi knoty" mě dostala :D :X děs! a (bohužel) i hodně pravdivé.. :)

  OdpovědětVymazat
 15. Chtěla bych knihu i s věnováním, stihneš jí napsat či ušít do vánoc???? Předem děkuji (néé dělám si srandu stačí do silvouše).....mávám a bavím se :o))))). Lada (a neříkej, že nemáš taky nějakou tu adventní show :))))))

  OdpovědětVymazat
 16. ohohóóó! :-) :-) :-) (ráda bych přidala další smajlíky vyjadřující můj hurónský smích, ale uvědomuju si, že nejsem na MB).
  Dooost přesný jako (až na reklamu/prachy (jednoduše proto, že nic pořádnýho neumím ;-) ) a účet na pinterestu se více či méně vidím)! Jak jsem si připadala jako ---, když jsme si s Janou G řekly, že půjdem na koncert Moddiho a bavily se o rok starým koncertu :-)! Paráda, mimochodem ten článek by šel určitě dobře zpeněžit :-).

  OdpovědětVymazat
 17. Roso, jak jinak velmi vtipné a pravdivé...ještě bych doporučila psát kratší články, protože u dlouhých (jako ten tvůj dnešní) se lidi budou buď nudit a nebo naopak (tak jako já) se začtou, pobaví se a připálí si oběd (tak jako já :-))) ).Mějte se všichni moc prima a nezapomeňte v neděli zapálit 4 svíčky ! :-)

  OdpovědětVymazat
 18. Jedno blogerské přiznání od blogerky s vepřovým kolenem (dvěma!), skoro jsem se počůrala! :D :D

  OdpovědětVymazat
 19. ježiši Roso, já fakt porodím předčasně smíchy:-))) Máš pravdu pravdoucí samozřejmě...:-D

  OdpovědětVymazat
 20. Chacháá :-))) Řehtám se, až se mně třepe druhá brada. Inspirativní, díky!

  OdpovědětVymazat
 21. Taky jsem se moc nasmála (a nastyděla), jak jsme průhledné, čitelné a vtipně popsatelné. :) Díky!

  OdpovědětVymazat
 22. Skvěle napsané - budu se smát ještě hodně hodně hodně hodně hodně dlouho:-)

  OdpovědětVymazat
 23. Mě nejvíc pobavilo, kolik blogerek z blogů, které čtu, jsem v tom ihned poznala (advent, fér trejt, gatě atd. atd.) Zjevně malá (a hodně si odpouštějící) komunita :) Ivka

  OdpovědětVymazat
 24. Úžasně jsem se pobavila. Rosi, když tobě to ve skutečnosti sluší ještě více než na té dokonalé fotce, kterou máš zde na blogu. A cením si, když je blogerka svá a nepodléhá trendu a šabloně, kterou v poslední době docela pozoruji. Ale i tak vás blogerky všechny obdivuji. A děkuji za všechny tipy na knihy a hračky, které jsem u tebe načerpala.

  OdpovědětVymazat
 25. Roso Ty jsi jednička, ale to vím od té doby ,co nosím na rameni Tvé tašky. Malou a menší. Ještě mi chybí psaníčko. A to Tvé psaníčko dneska poibavilo. Adventní show jsem letos vynechala, ty svíčky na tom svícnu ani jedna nesatojí rovně, to se nedá... ani vyfotit, natož zapálit!

  OdpovědětVymazat
 26. :D
  paní Rosa, nejlepší čtení ever!!!!
  Jako fááákt
  namála jsem se, peep show...no ta mě rozsekala:D
  Keep writing a nezapomeň to v neděli počtvrtý podpálit a blejsknout!
  Hezký a nejkrásnější Vánočky všem Mítníkům a prasklinám na zdi zdar!!!
  P.

  OdpovědětVymazat
 27. :D tak myslím, že jsme se tu úspěšně všichni našli a tobě doporučuju v příštích sedmi týdnech vůbec nečíst ty moje cestoblafy :))))

  OdpovědětVymazat
 28. Roso, vy mi (jako ostatne pokazde) davate. Trochu se cervenam studem, jak mate tu blogalni vesnici prokouknutou (a ze jsem se teda kolikrat musela chytit za frnak), a hodne slzim smichy. Velmi trefny clanek. Diky za nej ;).

  OdpovědětVymazat
 29. Chytám se za nos, prožívám sebereflexi a už se vidím u dalšího postu, jak se bude cenzurovat.... a směju se jak blázen, že já s tím blogováním začínala....

  OdpovědětVymazat
 30. nooo, hezky pěkně. tak odkud začít mazat ? díky za skvělý příspěvek, nejdříve jsem si říkala co to je za blbost, pak jsem začala poznávat sebe i druhé a nakonec jsem si oddechla při čtení komentářů. asi máme hodně společného my všichni tady zdejší. krásný Vánoce. :)

  OdpovědětVymazat
 31. Óáó. Nemám slov. Miluji lidi se sebereflexí. A ty s humorem. A když se to sejde, jen tak si mlaskám. Budu si to muset přečíst ještě minimálně jednou. Díky.

  OdpovědětVymazat
 32. To je paráda! Myslím, že úspěšně jsme se našli všichni, já teda minimálně u cestování, adventu a fair tradu :D Opravdu skvělý článek! Krásné svátky! Evi

  OdpovědětVymazat
 33. Milá Rosa ,ano v pár bodoch zaostávam a v pár som sa neznesiteľne našla :DD niečo tak trefné som už dlho nečítala, si skvelá, pekné dni E.

  OdpovědětVymazat
 34. ha ha ha ha, ty mě bavíš, holka!

  OdpovědětVymazat